Bankām kļūstot piesardzīgām aizdevumu izsniegšanā, tirgū parādās jauni spēlētāji, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness

Latvijā izveidota pirmā savstarpējo aizdevumu (peer-to-peer jeb P2P) platforma, ar kuras palīdzību kopā tiek savestas privātpersonas, kuras vēlas aizņemties naudu, ar tām personām, kurām ir brīvi līdzekļi un kuras labprāt tos investētu vai kādam aizdotu. Ārvalstīs šāds finansējuma veids nav svešs, un lielākajos tirgos apjomi pēdējo gadu laikā auguši vairākas reizes. Eksperti gan brīdina, ka šādi ieguldījumi ir saistīti ar samērā augstu risku, tomēr kā plusu min augstāku peļņu, nekā ieguldot tradicionā- lajos noguldījumu produktos.

Šonedēļ Latvijas tirgū sevi pieteica savstarpējo aizdevumu platforma mintos.lv. Tā darbojas pēc šāda principa – cilvēks, kas vēlas aizņemties naudu (no 1000 līdz 100 tūkstošiem eiro uz laiku no 3 mēnešiem līdz 10 gadiem), aizpilda pieteikumu kompānijas mājaslapā, norādot savu ienākumu līmeni, aizņēmuma summu un citus datus. Aizdevums tiek nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu, kura vērtēšanu veic kompānija Latio. Pēc tam mintos.lv speciālisti pārbauda pieteikumu, datus no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, Kredītu reģistra un izsniedz aizdevumu vai noraida pieteikumu. Aizdevumu kompānija sākotnēji izsniedz no saviem līdzekļiem, taču pēc tam informāciju par šo aizdevumu publicē savā mājaslapā, kur investēt naudu tajā var cilvēks no malas, kuram ir brīvi līdzekļi. Tādējādi mintos.lv šim investoram nodod savas prasījumu daļas uz cesijas pamata.

Latvijā šāda veida pakalpojums ir jauns, taču pasaulē P2P tirgus ir samērā strauji augošs. ASV, kur tirgū dominē divas šādas platformas – Lending Club un Prosper, 2013. gadā tika izsniegti kredīti 2,4 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā iepriekšējā gadā. The Economist ziņo, ka Apvienotajā Karalistē katrus jaunus sešus mēnešus P2P aizdevumu apjomi dubultojas, ja salīdzina ar attiecīgo periodu iepriekšējā gadā.

Laikraksta Dienas Bizness aptaujātie eksperti uzskata, ka jaunais pakalpojums varētu izraisīt investoru interesi, taču norāda arī uz potenciāliem riskiem, kas var rasties, ieguldot šajā platformā.

«Šis instruments kļūst aizvien populārāks pasaulē, taču Latvijā izveidotajam ir divas atšķirīgas lietas no pārējiem – citas platformas darbojas globāli, attīstoties ar plašumu, tādējādi atšķaidot un novēršot riskus,» stāsta Finasta Asset Management valdes loceklis Andrejs Martinovs, piebilstot, ka Latvijā pagaidām sistēma ir lokāla, tādēļ būtu vēlams, lai tā paplašinātos. Savukārt pozitīvais faktors, pēc eksperta domām, ir tas, ka Latvijā aizdevums tiek izsniegts pret nekustamā īpašuma ķīlu, kas savukārt netiek praktizēts citās valstīs, tādējādi riski tiek kontrolēti.

Ņemot vērā, ka savstarpējo aizdevumu pakalpojums Latvijā ir jauns, rodas jautājumi par attiecīgo likumdošanu un uzraudzību. Tādēļ plānots, ka tuvākajā laikā mintos.lv vadība tiksies ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) un Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvjiem. PTAC laikraksts Dienas Bizness uzzināja, ka PTAC ir izsniedzis minētajai kompānijai patērētāju kreditēšanas licenci hipotekāro kredītu piedāvāšanai patērētājiem, tomēr, pēc PTAC pārstāves Sanitas Gertmanes vārdiem, AS Mintos licences izsniegšanas brīdī nepiedāvāja patērētājiem investīciju produktus, kā arī neinformēja PTAC par ieceri šādus produktus piedāvāt nākotnē. Saistībā ar kompānijas publiskoto informāciju par patērētāju investīciju pakalpojumu pieejamību PTAC ir uzsācis vērtēt šāda pakalpojuma likumiskos aspektus un atbilstību normatīvajiem aktiem, PTAC un FKTK kompetences šajās jomās un citus potenciālos riskus, piebilst S. Gertmane, uzsverot, ka secinājumi varētu būt zināmi pāris nedēļu laikā.

Plašāk lasiet rakstos Savstarpējie aizdevumi aug griezdamies un Valsts negarantē piektdienas, 23. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra