Nolikto atslēgtu princips hipotekāro kredītu ņēmējiem nebūs obligāts, bet pēc pašu izvēles; ir cerības, ka bankas atjaunos kreditēšanu – ekonomikas sildīšanu. 

To paredz ceturtdien, 19. februārī, Saeimā pieņemtie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un Maksātnespējas grozījumi, kas būs spēkā jau no 1. marta. DB 02.07.2014. rakstīja, ka nolikto atslēgu princips mājokļa kreditēšanā pastāv atsevišķos ASV štatos, bet Eiropā Latvija var kļūt par izņēmumu.

Līdz šim vienīgā banka, kas klientiem piedāvāja izvēles iespēju – mājokļu aizdevumu ar vai bez nolikto atslēgu principa –, bija banka Citadele. Bankas Privātpersonu kreditēšanas daļas vadītāja Baiba Tētiņa stāsta, ka šis aizdevuma veids 2011. gadā tika ieviests kā eksperiments. Sākotnēji klientu interese par to bijusi liela, taču reālais pieprasījums – mazs. Iepazīstoties ar piedāvājumu un salīdzinot nosacījumus ar klasisko hipotekāro kredītu, kur pirmā iemaksa ir ievērojami mazāka, 95% klientu tomēr izvēlas klasisko variantu, stāsta bankas pārstāve. Bankas Citadele piedāvātajam hipotekārajam kredītam ar nolikto atslēgu principu ir tikai viena atšķirība no klasiskā hipote- kārā kredīta – pirmās iemaksas apmērs, bet likmes šiem aizdevumiem neatšķiras. Ar nolikto atslēgu principu pirmās iemaksas apmērs hipotekārajam kredītam bankā Citadele ir no 25%, savukārt bez nolikto atslēgu principa – sākot no 15%. Jaunām ģimenēm, iegādājoties pirmo mājokli, visbiežāk pirmās iemaksas lielums ir ļoti būtisks, secina B. Tētiņa, uzsvērdama, ka līdz ar to hipotekāro kredītu ar nolikto atslēgu principu vairāk var atļauties tie klienti, kuriem jau ir kāds mājoklis, bet ir nepieciešams lielāks, arī maksātspēja ļauj uzlabot dzīves apstākļus, stāsta B. Tētiņa. Viņa piebilst, ka nolikto atslēgu principu galvenokārt izvēlas klienti, kuri var atļauties lielāku pirmo iemaksu, iegādājoties dārgākus nekustamos īpašumus jaunajos projektos, lielākoties dzīvokļus Rīgā un tās apkārtnē.

Izmaiņas likumdošanā ļaus bankām pārskatīt uz leju pērnā gada nogalē paaugstināto pirmās iemaksas apmēru, tādējādi padarot mājokļu aizdevumus pieejamākus, stāsta kredītiestāžu pārstāvji. Tomēr kredīti ar nolikto atslēgu principu būs pieejami ar augstāku pirmo iemaksu. «Paredzams, ka aizdevumu pirmo iemaksu apjoms atgriezīsies iepriekšējā līmenī,» pieļauj Nordea Kredītu departamenta vadītājs Latvijā Rasmuss Pētersons. Proti, gadījumā, ja klients neizvēlēsies nolikto atslēgu principu, līdzmaksājums būs vidēji 15 līdz 25% robežās un arī turpmāk tas būs atkarīgs no vairākiem faktoriem, kas saistīti gan ar mājokļa stāvokli, atrašanās vietu un darījuma mērķi, gan ar klienta maksātspēju un citiem ietekmējošiem faktoriem. Savukārt, pēc Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītāja Ainara Balcera teiktā, pirmās iemaksas apmērs mājokļu kredītiem, izmantojot nolikto atslēgu iespēju, paliks, sākot no 30%.

Lai arī tiek izteiktas cerības, ka šie grozījumi apturēs jaunu kredītu izsniegšanas kritumu un vienlaikus sildīs dziestošo ekonomiku, tomēr, vai tās piepildīsies, rādīs laiks.

Plašāk lasiet rakstos Atslēgas nolikt varēs pēc izvēles, bet ne obligāti, Tikai mazo summu parādniekiem dos īsāku termiņu reanimācijai un Nodokļi par negūtu labumu nebūs jāmaksā piektdienas, 20. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra