Dolāra vērtības kāpums pasaules valūtu tirgos ir apstājies, eiro vērtība šodien ir stabilizējusies pie 1.063 dolāriem. Tam par iemeslu ir neskaidrības - kāds būs karš, kādus pārsteigumus ir sagatavojusi Irāka. Jautājumu ir vairāk nekā pietiekami, tāpēc tirgi ir izlēmuši nogaidīt.

Pēdējās dienās vērojamais dolāra vērtības pieaugums lielā mērā ir balstīts uz spekulācijām, proti, karš būss īss, Irākas armija, ieraugot ASV karavīrus tūlīt aizsviedīs ieročus un ar paceltām rokām brašā solī maršēs ārā no Bagdādes un citām pilsētām. Pašreizējā notikumu attīstība pasaulē vieš atklātas šaubas par šāda optimisma pamatotību - TV pārraidēs redzētais nebūt neliecina par Irākas karotāju vēlmi tūlīt nolikt ieročus.

Analoga situācija ir vērojama arī jēlnaftas tirgū, kur cenu kritums ir apstājies. Neskaidrību ir vairāk nekā vajag - pietiek jau ar baumām par to, ka visi Irākas naftas lauki, cauruļvadi un rūpnīcas ir mīnētas un "pēc līdakas pavēles" sāksies uguņošana, kas ne tikai izdedzinās neaizlāpāmu robu Irākas ekonomikā, bet arī, visticamāk, "uzvārīs" naftas cenas pasaules tirgos.

Maz ticams, ka šodien publicētie ASV Enerģētikas departamenta un Amerikas naftas institūta dati spēs būtiski mainīt pašreizējo situāciju. Komerciālie jēlnaftas krājumi ASV ir ap 270 milj. barelu. Jāatgādina, ka 270 milj. barelu ir minimālais apjoms, kas ir nepieciešams, lai naftas pārstrādātāji ASV varētu normāli funkcionēt (minimum operational level). Ja jēlnaftas krājumi samazinās zem šīs atzīmes, naftas rūpniecība ir reāli apdraudēta - naftas nepietiek, resursu cenas pieaug, kāpj arī degvielas cenas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra