ECB cer uz labāko

Finanses
2015. gada 17. jūlijs 09:20

ECB Grieķijai palīdzēs, ja valsts politiķi darīs to, ko no tiem gaida aizdevēji

Eiropas Centrālās bankas (ECB) jūlija sanāksmes uzmanības centrā, ņemot vērā pēdējo nedēļu notikumus, bez lieliem pārsteigumiem bija ar Grieķiju saistītie jautājumi. Eiro bāzes likme netika mainīta, un tā palika pie 0,05% atzīmes. Tāpat negatīvā teritorijā tika atstāta eiro depozītu likme – pie -0,2% atzīmes.

Katrā ziņā situācija Grieķijā ir satricinājusi eirozonas pamatus, jo skaidrs, ka monetārā savienība nav nemaz tik nesadalāma. Vieglu scenāriju nav un jāizvēlas mazāk dārgais. Piemēram, Royal Bank of Scotland Group ekonomistu aplēses liecina, ka drahmas scenārija gadījumā netiks atmaksāti līdz pat 75% no Grieķijas parādsaistībām. Pašlaik acīmredzot nolemts, ka mazāk dārga varētu būt Grieķijas paturēšana eirozonā, kas nozīmē, ka vēl kādu laiku šī valsts tiks turēta pie likviditātes sistēmas. Nav gan skaidrs, cik paši grieķi būs gatavi reālām reformām un tālākai budžeta tēriņu samazināšanai, ņemot vērā arī nopietno iekšpolitisko pretestību (iespējams, grieķi sarūpēs vēl arī ārkārtas parlamenta vēlēšanas).

ECB nostāja

Daudz kas visa šī sakarā ir atkarīgs no ECB nervu stipruma, kas faktiski nepārtraukti ar lētu avārijas finansējumu nodrošinājusi šīs valsts finanšu sistēmu. Ja šāds finansējums grieķu bankām nebūtu pieejams, tad jau sen būtu noticis to krahs. ECB šādam savam finansējumam pēdējās nedēļās bija noteikusi griestus un pašlaik, šķiet, nu jau katrs sevi cienošs grieķis no valsts bankām ņem ārā naudu. Visa rezultātā pēdējo divu nedēļu laikā Grieķijā ir aktuālas stingras kapitāla kontroles. Šāds finansējums gan, visticamāk, tiks palielināts, ja grieķi darīs to, ko no tiem gaida starptautiskie aizdevēji. Par to liecina arī ECB šīs ceturtdienas lēmumi, kur iestāde grieķu bankām pieejamo avārijas refinansējumu palielināja par 900 milj. eiro (visticamāk, reakcija uz pozitīvo Grieķijas parlamenta lēmumu par piekrišanu papildu palīdzībai ar attiecīgajiem nosacījumiem).

Visu rakstu ECB cer uz labāko lasiet 17. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra