Nīderlandes finanšu ministrs Jerūns Deiselblūms, kurš vada eiro zonas dalībvalstu finanšu ministru grupu, pirmdien brīdināja Grieķiju, ka tās dalība eiro zonā ir atkarīga no iepriekš noslēgto vienošanos ievērošanas.

Bažas par Grieķijas gatavību izpildīt starptautiskā glābšanas aizdevuma noteikumus uzvirmojušas pēc tam, kad Grieķijas iedzīvotāji ārkārtas parlamenta vēlēšanās pārliecinoši atbalstīja galēji kreiso partiju apvienību Radikāli kreiso koalīcija (SYRIZA), kas ir noskaņota pret taupības politiku un solījusi pārskatīt noteikumus ar Eiropas Savienību un starptautiskajiem kreditoriem.

«Dalība eiro zonā nozīmē, ka jūs ievērojat visu, kam esat piekrituši,» Deiselblūms teica žurnālistiem, ierodoties uz eiro zonas ministru sanāksmi Briselē. «Pamatojoties uz to esam gatavi strādāt ar viņiem,» par sadarbību ar jauno Grieķijas valdību teica eiro grupas vadītājs.

SYRIZA ieguva 149 no 300 Grieķijas parlamenta deputātu mandātiem, un tās 40 gadus vecā līdera Alekša Cipra solījums pārskatīt vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem Eiropas Savienību un Starptautisko Valūtas fondu, kas Grieķijai aizdevuši 240 miljardus eiro, ir satraucis eiro zonas partnerus, jo īpaši Vāciju.

Deiselblūms noraidīja iespējamību, ka kompromiss ar Grieķiju varētu iekļaut daļas parādu norakstīšanu, kā to ir solījis Ciprs.

Grieķijas valsts parāds ir veido 175% no iekšzemes kopprodukta, ko daudzi uzskata par neilgtspējīgu apmēru.

«Norakstīt parādu.., nedomāju, ka eiro zonā tam ir liels atbalsts,» paskaidroja Nīderlandes finanšu ministrs.

Tomēr viņš piebilda, ka «mēs vienmēr esam teikuši, ka turpināsim darbu ar viņiem, ja Grieķija apņemsies izpildīt to, par ko esam ar viņiem panākuši vienošanos». Deiselblūms pieļāva, ka nepieciešamības gadījumā ir iespējams pārskatīt parādu ilgtspēju, bet "par to runāt ir pāragri».

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra