Kaut arī Eiropas Centrālās bankas vadītājs Mario Dragi negribētu to atzīt, lielākais ieguvums saistībā ar nesen izsludināto aktīvu iepirkumu programmu varētu būt eiro vērtības kritums, raksta Bloomberg.

Aģentūras aptaujātie ekonomisti paredz, ka programmas rezultātā inflācija pakāpsies par 0,3 procentpunktiem, ko lielākoties veicinās eiro vērtības samazināšanās.

M. Dragi tic, ka viņa izsludinātā 1,1 triljonu eiro vērtā kvantitatīvās mīkstināšanas programma glābs eirozonas ekonomiku, kas knapi tikusi ārā no recesijas, kā arī veicinās inflācijas kāpumu. Pēdējo trīs mēnešu laikā inflācija eirozonā ir samazinājusies. Eksports veido gandrīz pusi no eirozonas IKP, tādēļ kritums uzlabo ekonomikas situāciju.

Vājāka valūta padara eksportu konkurētspējīgāku, kas ir būtisks faktors izaugsmes veicināšanai. Vēl viens būtisks kvantitatīvās mīkstināšanas efekts ir krītošie valdību parādzīmju ienesīgumi, kas samazina aizņemšanās izmaksas, taču tām būs mazāka tiešā ietekme uz izaugsmi, norāda eksperti.

«Eiro vērtības vājināšanās visdrīzāk ir spēcīgākais factors ekonomikas situācijas uzlabošanai Eiropā,» norāda PFA Pension eksperts Pouls Koberups, piebilstot, ka vājināšanās ir diezgan strauja.

Eiro pirmdien sasniedza 12 gadu zemāko atzīmi, jo pagājušās nedēļas iepirkumi palielināja naudas piedāvājumu. Pirmdien eiro vērtība saruka līdz 1,0463 dolāriem, kas ir vājākais līmenis kopš 2003. gada janvāra. Šajā gadā eiro ir samazinājies par 13%.

Pagājušajā nedēļā Goldman Sachs samazināja savu eiro vērtības prognozi, paredzot, ka tas trīs mēnešu laikā saruks par 3% līdz 1,02 dolāriem, bet sešu mēnešu laikā sasniegs paritāti.

Kā liecina ING DiBa AG ekspertu aplēses, eiro vērtības kritums pret lielākajām valūtām par 10% pievieno 0,3 procentpunktus IKP, un pēdējo trīs mēnešu laikā eiro vērtība ir samazinājusies jau par 9,7%.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra