Ņemot vērā Latvijas ekonomikas pārkaršanas pazīmes, Eiropas Komisija uzskata, ka Latvijas makroekonomiskā attīstība varētu būt nelabvēlīgāka, nekā prognozēts Konverģences programmā, ko Latvija iesniedza šī gada janvārī, Db.lv informēja Saeimas Eiropas Savienības informācijas centrs.

Par to Saeimas Eiropas lietu komisijas deputātus šī gada 23.marta sēdē informēja Finanšu ministrijas Eiropas Savienības un starptautisko lietu departamenta direktora vietniece un ES lietu nodaļas vadītāja Daina Ispodkina.

Šī gada 27.martā ES dalībvalstu ministru sanāksmē paredzēts apstiprināt Latvijas, Bulgārijas un Rumānijas Konverģences programmas par laika periodu no 2006. līdz 2009.gadam. Latvijas Konverģences programma balstīta uz valsts makroekonomisko scenāriju.

Tā kā savu Konverģences programmu Latvija iesniedza šī gada janvārī – vēl pirms valdība bija pieņēmusi inflācijas apkarošanas plānu – Latvija saņēmusi kritisku Eiropas Komisijas vērtējumu par programmā iekļautajām prognozēm.

Eiropas Komisijas sagatavotajā viedoklī, kas jāapstiprina Padomei, norādīts, ka programmā iekļautās inflācijas prognozes ir pārāk zemas. Kopumā tiek secināts, ka Latvijas budžeta stāvokļa pasliktināšanās 2007.gadā neatbilst piesardzīgai fiskālajai politikai.

Viedoklī tāpat tiek norādīts, ka, neskatoties uz pieņēmumiem par straujas ekonomiskās izaugsmes turpināšanos, turpmākajiem gadiem paredzētie budžeta mērķi nav vērienīgi. Ssākot ar 2008.gadu, to sasniegšana varētu būt apdraudēta.

Padomes viedoklī gan tiek uzsvērts, ka, ja pilnībā tiks īstenots Latvijas valdības 2007.gada 6.martā apstiprinātais inflācijas tempu ierobežošanas pasākumu plāns, tas apliecinās Latvijas virzību uz makroekonomiskās stabilitātes nodrošināšanu.

Eiropas Komisija ir pārliecināta, ka Latvijas ekonomiskā izaugsme arī turpmāk var būt dinamiska, tomēr jāraugās, lai attīstība ir stabila, ilgtspējīga un labumu gūst visas tautsaimniecības nozares, norādīja Daina Ispodkina.

Padome aicina Latviju aktīvi īstenot pasākumus makroekonomiskās nestabilitātes risku mazināšanai.

Kā informēja Daina Ispodkina, jau vairākus gadus Eiropas Komisija pārmet Latvijai, ka valdība budžetu un valsts finanses kopumā plāno tikai viena gada periodam.

Valdība jau ir apņēmusies turpmāk veidot skaidrākas un saistošākas vidēja termiņa pamatnostādnes attiecībā uz valsts finanšu plānošanu un kontroli, deputātiem skaidroja Finanšu ministrijas pārstāve.

Saeimas Eiropas lietu komisija 23.martā apstiprināja Latvijas pozīcijas uz ES Ekonomikas un finanšu ministru padomes sanāksmi, kas notiks šī gada 27.martā Briselē.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra