Šodienas eirozonas finanšu ministru sanāksme nesusi vilšanos, jo Grieķija piekopj līdzšinējo politiku un runā par iespējamiem reformu plāniem, taču nepiedāvā nekādus konkrētus un reālus priekšlikumus strukturālajām reformām, pēc sanāksmes aģentūrai LETA pastāstīja Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis.

No Grieķijas puses nav iesniegti nekādi priekšlikumi, ko varētu nosaukt par progresu. Eirozonas ministri bijuši sarūgtināti, jo šodien varēja uzklausīt tikai Grieķijas jaunā finanšu ministra pārdomas par to, ko Grieķija varētu darīt situācijas stabilizēšanai, taču Grieķijas valdība neko nav darījusi, lai virzītos uz priekšu reformu ieviešanā.

Jarockis atzīmēja, ka patlaban situācija ir Grieķijas rokās. Ja nebūs nekādu reformu, tad izstāšanās no eirozonas ir neizbēgama, atzina FM pārstāvis un uzsvēra, ka Grieķijai vairs nav laika kavēties.

Šodien eirozonas finanšu ministri nav nekādus lēmumus pieņēmuši, jo Grieķija nav piedāvājusi konkrētus priekšlikumus. Eirozonas finanšu ministri nav skatījuši jautājumu par iespējamu Grieķijas parādu norakstīšanu.

Jarockis sacīja: ja tiktu sāktas sarunas par iespējamu trešo palīdzības programmu Grieķijai, tā šī programma būtu iespējama tikai ar tādiem un vēl stingrākiem nosacījumiem nekā iepriekšējā aizdevuma programma, proti, Grieķijā ir jāīsteno reformas, kas apstādinātu recesiju.

Turklāt Grieķijai reformas ir jānostiprina likumos, nepietiek tikai ar priekšlikumu uzskaitīšanu, uzsvēra FM pārstāvis. Kamēr Grieķija nesāks strādāt, nevar būt ne runas par jaunas palīdzības programmas sākšanu, sacīja Jarockis. Ja Grieķija reformas iesniegtu, eirozonas finanšu ministri būtu gatavi nekavējoties tās izvērtēt.

Kā ziņots, Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis šodien atzina, ka Eiropas Savienība (ES) vēlas Grieķijas palikšanu eirozonā, taču tā varētu būt spiesta to pamest, ja Atēnas nenodrošinās uzticamas reformas, kuras apmierinātu kreditorus.

Tas nav mūsu mērķis, taču, ja uzticība netiks atjaunota, ja netiks nodrošināta uzticama reformu programma, tad šāda iespēja nav izslēdzama, Dombrovskis sacīja, atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai ES vēlas, lai Grieķija pamet eirozonu.

Dombrovskis šādus komentārus izteica dažas stundas pirms otrdien gaidāmā eirozonas dalībvalstu līderu ārkārtas samita, kurā paredzēts pārrunāt turpmāku rīcību pēc Grieķijas referenduma.

Šajā samitā pirmo reizi Grieķijas finanšu ministra amatā piedalīsies arī Eiklīds Cakalots.

Latvijas finanšu ministrs Jānis Reirs (V) pirms eirogrupas tikšanās pauda viedokli, ka Grieķija var atgūt uzticību tikai ar darbiem, kas vērsti uz saistību pildīšanu pret starptautiskajiem partneriem pilnā apmērā un uz reālām reformām, kas gadu gadiem Grieķijā bija atliktas.

Tikai pildot šos nosacījumus, varam runāt par turpmāku sadarbību, uzsver ministrs. Viņaprāt, ja tiks sāktas sarunas par jaunas programmas ieviešanu, tad strukturālo reformu pasākumiem no Grieķijas puses būtu jābūt daudz apjomīgākiem un visaptverošākiem.

Lai mēs vispār varētu atgriezties pie sarunu procesa, Grieķijas valdībai ir jāatgūst uzticība Eiropas pilsoņu acīs. Mēs esam gatavi redzēt un vērtēt Grieķijas valdības reālos darbus, nevis turpināt klausīties nereālistiskus plānus, rezumēja Reirs. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra