Eiropas Komisija (EK) ceturtdien paziņoja, ka ASV kredītkaršu gigants MasterCard patērētājiem un mazumtirgotājiem nosaka pārāk augstu karšu darījumu maksu.

EK sākotnējā iebildumu paziņojumā paudusi uzskatu, ka MasterCard pārkāpj Eiropas Savienības (ES) vienotā tirgus konkurences noteikumus.

Liela daļa patērētāju maksājumu kartes izmanto katru dienu, kad viņi iegādājas pārtiku, apģērbu vai veic pirkumus internetā. Mēs šobrīd pieņemam, ka MasterCard mākslīgi paaugstina karšu maksājumu izmaksas, kas kaitētu patērētājiem un mazumtirgotājiem ES, norāda bloka konkurences komisāre Margarēte Vestagere.

Mums ir bažas gan attiecībā uz noteikumiem, ko MasterCard nosaka pārrobežu darījumiem Eiropas Savienībā, gan uz nodevām, kas tiek piemērotas mazumtirgotājiem par tādu maksājumu pieņemšanu, kas veikti ar ārpus Eiropas izsniegtām kartēm, skaidro komisāre. MasterCard tagad ir iespēja atbildēt uz mūsu apsūdzībā.

EK jau vairāku gadu garumā veikusi izmeklēšanu pret MasterCard un konkurentu Visa attiecībā uz to noteiktajām nodevām, ņemot vērā gan patērētāju, gan mazumtirgotāju paustās sūdzības par negodīgu darījumu saņemšanu.

Komisija ceturtdien paziņoja, ka galvenās bažas saistītas ar tā dēvētajām savstarpējās apmaiņas nodevām, kas tiek piemērotas par kartes izmantošanu un kas katrā valstī ir atšķirīgas.

MasterCard noteikumi nosaka, ka bankas nevar piedāvāt zemākas šīs nodevas mazumtirgotājiem, kas atrodas citā valstī, kur šī nodeva varētu būt augstāka.

Pēc līdzīgas EK izmeklēšanas Visa 2013.gadā samazināja nodevas pat par 60% un piekrita mainīt noteikumus, lai veicinātu pārrobežu konkurenci. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra