Lai arī Latvijas IKP dati joprojām ļauj runāt par izaugsmi, vērojamā tendence turpina apliecināt tās palēnināšanos, jaunākajā SEB bankas makroekonomikas apskatā norāda eksperti.

Latvijas IKP 2014. gada pēdējā ceturkšņa laikā ir pieaudzis par 0,4%, savukārt gada izteiksmē izaugsmes temps ir nokrities līdz 1,9%. Pieaugumu veidoja pieaugums tirdzniecībā un būvniecībā, bet uz leju vilka kritums apstrādes rūpniecības aktivitātē.
Rezultātā, ņemot vērā ātro novērtējumu, ekonomikas izaugsme 2014. gadā ir bijusi 2,3%. Pērnais gads paralēli ekonomiskajiem izaicinājumiem ir iezīmējis jaunu nestabilitātes avotu, kura pamatā ir politiskās ambīcijas. To attīstību pat salīdzinoši īsā termiņā ir ārkārtīgi sarežģīti prognozēt, teikts apskatā.

Līdz ar to nākotnes perspektīvas turpinās pavadīt augsta nenoteiktība, kas jau ir kļuvusi par normu. Tas ierobežos reģiona ekonomisko aktivitāti, kā arī kavēs uzņēmēju investīciju plānus, prognozē eksperti.

Viens no nozīmīgākajiem investīciju stimuliem būs ES fondi. To pieejamībai būs ļoti liela nozīme. Tikmēr galveno akcentu ekonomiskajā aktivitātē uzturēs patēriņš. Patēriņa attīstību lielos vilcienos noteiks arī tūristu plūsmu izmaiņas, kas līdz šim bija labs balsts tā attīstībai. Lielu šūpošanos varētu piedzīvot būvniecība, jo tā lielos vilcienos būs atkarīga no lielo projektu attīstības, jo pieprasījumu ietekmēs kreditēšanas nosacījumu izmaiņas. Kopējos rezultātus veidos arī nozaru eksportspēja, jo īpaši pārtikas rūpniecībā, kam nāksies turpināt darbu pie jaunu noieta tirgu iekarošanas.

Datus ietekmēs arī situācija tranzīta jomā, kā dēļ pat kopējo eksporta apjomu noturēšana būs atzīstams panākums. Pieredze rāda, ka Krievijas ekonomikas problēmu ietekme vienmēr ir bijusi nepatīkama, taču ne pārmērīgi kritiska. Sankcijas un nesenā krīze parādīja, ka uzņēmēji pat sarežģītās situācijās spēj saskatīt iespējas un ātri reaģēt uz izmaiņām, norāda eksperti. Tādēļ patlaban pārlieku negatīviem scenārijiem nav pamata un pašreizējās prognozes joprojām paredz ekonomikas pieaugumu. Tomēr zemā izaugsme nozīmē, ka noteiktos segmentos situācija būs ļoti saspīlēta, kā dēļ valdībai ir nopietni jāpievēršas jau labu laiku vērojamajiem signāliem un jāmeklē risinājumi. Atsevišķos gadījumos joprojām pietiktu vien ar šķēršļu uzņēmējdarbībai mazināšanu, saka eksperti.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra