Milzīgs ražošanas apjoms palīdzēja izejvielu cenām kristies 2014. gadā, un analītiķi ir pārliecināti, ka tur tās arī kādu laiku uzkavēsies, jo krājumi ir izveidojušies ļoti lieli un daudzi turpina ražot iepriekšējos apjomos, par spīti zemajai cenai, norāda LHV bankas eksperts Mareks Rudovičs.

Pēdējo gadu augstās izejvielas cenas ļāvušas daudzām izejvielu kompānijām veikt ļoti lielas investīcijas visā pasaulē. Tas arī palīdzēja attīstīties vairākiem lieliem un maziem uzņēmumiem, kuri bija pilnīgi atkarīgi no šo kompāniju sekmēm. Šis kritums izejvielu cenā ir bijis diezgan postošs.

Izejvielu tigus kopumā saņēma vairākus triecienus iepriekšējā gadā, cenai strauji krītoties sākoties ar naftu, akmeņoglēm līdz pat cukuram. Izejvielu zemā cena ir novedusi pie vairākiem atlaistiem darbiniekiem, raktuvju slēgšanām un zaudējumiem investoriem, uzsver eksperts.

Viņš kā piemēru min - pirms diviem gadiem Daniela Nilsona ģimene iegādājās viesnīcu Zviedrijas pilsētā Pajalā, apmēram 80 kilometru attālumā no Polārā Loka. Tuvumā esošā Kaunisvāras dzelzs rūda bija tikko uzsākusi savu darbību un Nilsonu ģimene tikmēr izveidoja jaunas tikšanās vietas un atjaunoja nakstklubu. Kā atzina Nilsona kungs, tad viņš gribēja izveidot vietu, kur dzelzs rūdas darbiniekiem būtu patīkami atrasties. Citiem vārdiem sakot, viņš redzēja potenciālu.

Bet dzelzs cena sāka strauji kristies iepriekšējā gadā un ar to kopā tad arī Lapzemes River Hotel bagātība. Oktobrī raktuvju īpašnieks Northland Resources pārstāja darboties, divus mēnešus vēlāk kompānija paziņoja par bankrotu.

Raktuves nodrošināja darbu apmēram 700 cilvēku no 6000 pilsētas iedzīvotāju. Pajala gan nav vienīgā. Piemēram Ķīnas kviešu rezerves pieauga līdz 64 miljoniem metrisko tonnu iepriekšējā gada beigās, salīdzinājumam, šo rezervju apjoms 2008. gadā sasniedza vien 46 miljonus metrisko tonnu. Valsts naftas rezerves pieauga par 87 miljoniem barelu. BNP Paribas analītiķis Stīvens Brigs atzīst, ka piedāvājums ir bijis stipri lielāks par pieprasījumu ne jau zemā pieprasījuma dēļ, bet gan ļoti lielā piedāvājuma dēļ.

Varš aizvadīja vissliktāko gadu starp bāzes metāliem iepriekšējā gadā, tas ir zaudējis 14% no tā vērtības pateicoties tam, ka tā piedāvājums četrus gadus pēc kārtas ir bijis lielāks par tā pieprasījumu. Bet par spīti tam, uzrodas jaunas raktuves, kā, piemēram, Sierra Gordin raktuve Čīlē, kas uzsāka darbību pērnā gada oktobrī vai Constancia raktuve Peru, kura uzsāks darbību nākamajā gadā. Tas viss tikai turpinās palielināt piedāvājumu un cenu līmenis tikai turpinās savu brīvo kritienu (vai vismaz paliks, kur tas tagad jau ir), pieļauj M. Rudovičs.

Vairākas izejvielu kompānijas ļoti cieš no tā, un, piemēram Polijas Weglokoks SA, kas ir viena no lielākajām antricīta eksportētājām Eiropām, paredz ka kompānijas eksporta apjoms samazināsies par 2.6 miljoniem tonnu 2015. gadā, kas būtu kritums par apmēram vienu trešdaļu. 8. janvārī Polijas valdība paziņoja, ka tā gatavojas slēgt četras valsij piederošas izraktuves, pat par spīti stirpiem arodbiedrības protestiem.

Tikmēr Austrālijas kompānijas Fortescue Metals Group 2015. finanšu gada kapitāla izdevumu budžets sasniedza 1,3 miljardus dolāru. Novembrī, kompānija samazināja šo apjomu uz apmēram pusi. Austrālija ir viena no pasaules lielākajām dzelzs rūdas piegādātājām. Dzelzs rūdas cena pērn nokrita par 50%.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra