Patlaban mājokļu un kredītu pieejamība ir labāka nekā pirms desmit gadiem, taču mājsaimniecību izdevumi kopš 2005.gada ir ievērojami palielinājušies, saka Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Latvijā Ainars Balcers.

Vidējie mājsaimniecību bruto ikmēneša ienākumi valstī ir auguši – no 352 eiro 2005.gadā līdz 820 eiro šogad, tāpat arī samazinājusies vidējā dzīvokļa cena – no 48 tūkstošiem eiro līdz 40 tūkstošiem eiro.

Arī mēneša maksājums, ja ņem aizdevmus uz 20 gadiem, samazinājies no 210 eiro līdz 175 eiro.

Tomēr vidējie izdevumi pirms desmit gadiem bija par aptuveni 40% zemāki, saka A. Balcers. Ja skatās uz normālas ģimenes budžetu, spēles noteikumi vairs nav tik viennozīmīgi. It kā ir ienākumi labā līmenī, un kredīta maksājums ir atbilstošs ienākumiem, taču pēc visu ikmēneša maksājumu veikšanas nekādu manevrēšanas iespēju vairs nepaliek.

Ir diezgan jūtami, ka cilvēki pirkumus izvērtē daudz racionāli un aizņemas, ja tiešām tas ir nepieciešams un to var atļauties, un dzīvoklis būs pa kabatai no ekspluatācijas viedokļa, gan infrastruktūra ir piemērota.

Gada laikā jauno mājokļu kredītu apjoms ir audzis par 5%, tomēr jāatzīmē, ka gada sākumā par 40% nokritās kreditēšanas apjoms saistībā ar Maksātnespējas likuma grozījumiem. Kad tie tika mainīti, jaunie kredīti atsāka pieaugt un jau trešajā ceturksnī pieaugums ir 30%.

Joprojām problēma ir nepietiekama pirmā iemaksa vai tās nav vispār, saka eksperts. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra