Tikai dažas kompānijas šogad palīdz virzīt ASV akciju tirgu uz augšu, līdz ar to paceļot jautājumu par tirgus veselības stāvokli, norāda LHV eksperts Mareks Rudovičs.

Sešas kompānijas (Apple, Google, Facebook, Amazon.com, Netflix un Gilead Science) veido aptuveni pusi no 664 miljardiem, kas ir šā gada Nasdaq Composite vērtības pieaugums, liecina JonesTrading dati.

Vēl interesantāka situācija ir saistībā ar S&P 500 indeksu, kur Google, Facebook, Amazon, Apple, Gilead un Walt Disney veido vairāk nekā 199 miljardus dolāru, kas ir šā gada indeksa kapitalizācijas pieaugums.

Koncentrētie kāpumi liek nedaudz satraukties par to, ka lielākā daļa no tirgus varētu novest arī pie kritumiem indeksu vērtībā. Daudzi investori saskata līdzību ar iepriekšējo gadu tirgus virsotnēm (2007. gadu un vēliem deviņdesmitajiem), kad arvien mazāk un mazāk kompāniju akcijas bija atbildīgas pie indeksu kāpuma. S&P 500 indekss šogad ir pievienojis aptuveni 1%, kamēr Nasdaq Composite: 7.4%.

Citi indikatori arī norāda uz iemeslu satraukties. Nasdaq indeksā, krītošo akciju skaits ir bijis lielāks nekā to kompāniju akcijas, kuras ir uzrādījušas kāpumu, fenomens, kas ir noticis pirms iepriekšējiem tirgus kritumiem, norāda investori un analītiķi, uzsver eksperts.

Pagājušajā pirmdienā, kad S&P tuvojās jaunam rekordam, gandrīz vienāds skaits akciju bija sasniedzis viena gada augstāko un zemāko atzīmi, liecina Ned Davis veiktais pētījums. Tirgus rallijs, kas tiek veidots tikai no dažu kompāniju akcijām obligāti nenozīmē, ka tirgus vairs nav veselīgs, jo skeptiķi ir izteikuši jau vairākus brīdinājumus par tirgus stāvokli pēdējo 6 gadu laikā, norādot, ka rallijs nevar turpināties, par iemesliem minot gan ekonomiku, gan P/E attiecību.

Tāpat daudzi analītiķi ir noraizējušies par augošo atšķirību starp lielākajiem ieguvējiem un pārējo tirgu. Daudzi domā, ka tirgus šobrīd ir nonācis pie pārmaiņu sliekšņa, bet neviens gan īsti nevar pateikt pie kāda sliekšņa, jo tagad ir galvenokārt divi iespējami scenāriji: vai nu tirgus sabrūk vai to kompāniju akcijas, kas uzrāda kāpumu, izlīdzinās.

Skots Migliori, AllianzGI Focused Growth fonda menedžeris, atzīst, ka fonds pēdējā laikā ir diezgan būtiski samazinājis biotehnoloģijas un interneta kompāniju skaitu fonda portfelī. Pēc Morningstar datiem, Apple, Amazon un Google ir starp fonda 5 galvenajām investīcijām.

Kopumā iepriekšējo gadu kāpumi bija daudz plašāki. 2013. gadā Nasdaq Composite pievienoja 38%, trim galvenajām akcijām veidojot 17% no indeksa kāpuma, kamēr S&P 500 pievienoja 30% un trīs galvenās akcijas veidoja tikai 8% no indeksa kāpuma. Tikmēr iepriekšējā gadā kāpumi abos indeksos jau bija ievērojami koncentrētāki, bet noteikti ne tuvu tam līmenim, kas ir šobrīd.

Piemēram šogad, Amazon , Google un Apple ir atbildīgas par 37% no Nasdaq 7,4% kāpuma. Amazon akcijas šogad ir uzlekušas par 74%, paaugstinot kompānijas tirgus kapitalizāciju par 104 miljardiem dolāru, Google akcijas ir palielinājušās par 23%, kas iezīmē kāpumu tirgus kapitalizācijā par 79 miljardiem dolāru, un Apple akcijas cena šogad ir pieaugusi par 13% jeb kāpums bijis 63 miljardiem dolāru kompānijas vērtībā.

Kā norāda Džons Karejs, Pioneer Fund portfeļa menedžeris, viņam tirgus liek šobrīd būt uzmanīgam, jo šā brīža notikumi akciju tirgū ir nedaudz līdzīgi tehnoloģiju sektora burbulim deviņdesmito gadu beigās.

2000. gada burbuļa pārplīšanas brīdī, sešas labākās tā gada akcijas bija atbildīgas pie visa S&P 500 indeksa kāpuma, kas ir tieši tāda pati situācija kā šobrīd. Nav jau arī tā, ka tikai mazu kompāniju akciju vērtība šogad krīt, jo, piemēram, Intel akcijas šogad ir nokritušas par 23%, bet mobilo tehnoloģijas kompānija Qualcomm ir zaudējusi 17%.

Patiesībā ir pietiekams daudzums iemeslu, lai tirgus šogad pagrieztos negatīvajā virzienā, kā galvenajiem kalpojot potenciālajai procentu likmju celšanai no FRS puses un lenākai korporatīvās peļņas izaugsmei, bet, no otras puses, šis viss jau ir dzirdēts gandrīz katrā no iepriekšējo 6 gadiem. Bet pat ar visu to, izskatās, ka ir pienācis laiks būt piesardzīgiem, uzsver eksperts.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra