ASV ēnu banku sektors tradicionālajiem tirgus spēlētājiem varētu atņemt vismaz 11 miljardus ASV dolāru no gada peļņas, jo nākamo piecu gadu laikā konkurence starp šiem sektoriem pastiprināsies, atsaucoties uz Goldman Sachs, raksta Bloomberg.

Nebanku aizdevēju, piemēram, aktīvu pārvaldnieku un tādu kompāniju kā LendingClub un CommonBond darbība un attīstība patlaban pastiprina konkurenci ar lielajām bankām. Tāpat stingrais banku sektora regulējums, ieskaitot kapitāla noteikumus un tehnoloģisko attīstību, veicina ēnu banku sektora izaugsmi.

«Mēs sagaidām, ka konkurences aina nākamo 5-10 gadu laikā mainīsies un tirgū ienāks jauni spēlētāji, bet dažas darbības banku sektorā pamazām izzudīs,» uzskata Goldman Sachs analītiķi.

Pērn bankas nopelnīja aptuveni 150 miljardus dolāri, taču mēs lēšam, ka aptuveni 11 miljardi dolāru jeb 7% no peļņas nākamo 5 gadu laikā varētu atņemt jaunie aizdevēji.

Tiešsaistes aizdevēji ASV met izaicinājumus bankām, kuras vēsturiski ir dominējušas kredītu tirgū. Jaunie uzņēmumi parasti piedāvā zemākas likmes aizdevumiem nekā lielās bankas, jo viņi strādā ar zemākām infrastruktūras izmaksām un var mazināt risku, ievācot vairāk informācijas.

Db.lv jau pērnā gada oktobrī rakstīja, ka nepietiekami uzraudzītais tā dēvētais ēnu banku sektors pasaules finanšu sistēmā ir sasniedzis milzīgu apjomu un rada būtiskus riskus finanšu sistēmas stabilitātei, trešdien paziņoja Starptautiskais Valūtas fonds (SVF).

SVF aplēses liecina, ka ēnu banku sektors pasaulē kontrolē aktīvus aptuveni 60 triljonu ASV dolāru vērtībā.

Ēnu banku sektors ir legāls, bet tas netiek pienācīgi uzraudzīts un tas aptver dažādus kolektīvos investīciju fondus, naudas tirgus fondus, aktīvu pārvaldīšanas fondus Ķīnā, kā arī dažādas finanšu kompānijas attīstības ekonomikās, kas pieņem naudu no investoriem un aizdod to kā bankas.

Ēnu sektors zemu procentu likmju apstākļos pēdējo sešu gadu laikā ir piedzīvojis strauju izaugsmi, investoriem meklējot lielāku ienesīgumu laikā, kad tradicionālās bankas pēckrīzes periodā pastiprina savus nosacījumus un uzraudzību.

Satricinājumu gadījumā paniska naudas izņemšana no ēnu sektora var izraisīt domino efektu plašākā finanšu sistēmā, negatīvi ietekmējot globālo ekonomiku.

ASV ēnu sektors kontrolē gandrīz divreiz vairāk aktīvu nekā tradicionālās bankas, bet eirozonā ēnu sektora aktīvu apjoms ir sasniedzis 60% no banku aktīvu apjoma. Attīstības ekonomikās šis īpatsvars ir tuvu 60%.

Netradicionālais finanšu sektors īpaši strauju izaugsmi ir piedzīvojis Ķīnā, kur tradicionālajām bankām nākas saskarties ar procentu likmju kontroli, kas liek patērētājiem meklēt lielāku ienesīgumu ārpus tradicionālā banku sektora.

Ēnu banku sektors attīstās apstākļos, kad spēkā ir strikti banku darbības nosacījumi, kas noved pie šo noteikumu apiešanas.
Tas pieaug arī tad, kas procentu un ienesīguma likmes ir zemas, investoriem meklējot augstāku atdevi, teikts SVF paziņojumā.

Tajā pašā laikā SVF uzsver, ka netradicionālajam finanšu sektoram ir labi mērķi un tas paplašina piekļuvi finansējumam, it īpaši attīstības ekonomikās.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra