To, ka godprātīga nodokļu nomaksa ir ikviena pilsoņa pienākums, apzinās arī sabiedrībā pazīstami un panākumiem bagāti cilvēki ne vien Latvijā, bet arī pasaulē. Piemēram, Lielbritānijā, kurā ir liels iedzīvotāju ienākuma nodoklis cilvēkiem ar augstiem ienākumiem (45% no summas, kas pārsniedz 150 tūkstošus mārciņu gadā), ir arī daudz labi pelnošu sabiedrībā zināmu cilvēku, kas godprātīgi maksā visus nodokļus, norāda Finanšu ministrija.

Šī gada sākumā Lielbritānijas publiskajā telpā iezīmējās asas diskusijas par to, vai bagāti cilvēki nemēģina izvairīties no augstajiem nodokļiem. Taču daudzas slavenības nāca klajā ar paziņojumiem par to, ka godprātīga nodokļu maksāšana ir katra pilsoņa pamatpienākums. Piemēram, britu komiķis un pēdējo gadu Zelta Globusa balvu pasniegšanas ceremonijas vadītājs Rikijs Džerveiss norādīja, ka «izvairīšanās no godprātīgas nodokļu nomaksas ir pretīga». Savukārt Harija Potera grāmatu autore Dž.K.Roulinga, kas ir arī viena no bagātākajām privātpersonām Apvienotajā Karalistē, sacīja, ka «pārcelšanās uz citu valsti, tikai, lai maksātu mazāk nodokļus, būtu nicināma rīcība».

Arī daudzi Holivudas aktieri ir pauduši savu viedokli par šo tēmu, norādot, ka tie labprāt sniedz savu ieguldījumu valsts attīstībā, godīgi nomaksājot nodokļus. Aktieris Vils Smits ir sacījis, ka novērtē to, ko valsts ir darījusi viņa labā, tāpēc viņam neesot problēmu samaksāt visu, kas nepieciešams, lai valsts varētu veiksmīgi turpināt eksistēt. Reperis Jay-Z intervijā CNNMoney ir sacījis, ka lielākajai daļai cilvēku ar sirdsapziņu, godaprātu un morāli nevajadzētu būt nekādām problēmām ar nodokļu nomaksu. Arī tādas slavenības kā aktieris Mets Deimons un Bens Afleks, rakstnieks Stīvens Kings, kā arī sociālā tīkla Facebook izveidotājs Marks Cukerbergs ir publiski uzsvēruši, ka nodokļus maksā godīgi, kā arī nepieciešamības gadījumā to labprāt darītu lielākā apmērā, ņemot vērā savus lielos ienākumus.

Arī Latvijā netrūkst sabiedrībā novērtētu un labi zināmu personību, kas iestājas par godprātīgu nodokļu nomaksu. Daudzu televīzijas un radio raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare norāda, ka nevajadzētu būt nekādām šaubām par to, ka nodokļi ir jāmaksā. Viņa pauž neizpratni, ka vēl joprojām ir daudzi uzņēmumi, kas cenšas izvairīties no nodokļu nomaksas. «Daudzi, diemžēl, saprot nodokļu nozīmi tikai tad, kad pašiem nepieciešami pabalsti. Tad saprot – vajadzēja nomaksāt visus nodokļus. Par nodokļiem, manuprāt, vajadzētu mācīt bērniem jau skolā un arī ģimenē, turklāt darīt to cilvēciski saprotamā veidā, lai bērni saprastu, kur tā nodokļos nomaksātā nauda paliek. Jaunībā jau visiem putni galvā, un, šķiet, ka neviens nekur «nepiesiesies», bet tas vienkārši rodas no izglītības trūkuma.» Viņa arī uzsver, ka  patriotisms ir ne tikai tas, ka valsts svētkos tiek piesprausts karodziņš pie apģērba, bet arī tas, ka cilvēki maksā nodokļus, iet uz vēlēšanām, gudri balso un kopumā interesējas par valsts uzbūvi.

Tā kā godprātīga nodokļu nomaksa ir arī ikviena Latvijas iedzīvotāja pamatpienākums, Finanšu ministrija šobrīd veic ikgadējo sociāli informatīvo kampaņu par godprātīgas nodokļu nomaksas nozīmi. Kampaņas mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par nodokļu nomaksas nozīmi valsts ilgtermiņa attīstībā, parādot, kāds ir visas sabiedrības un katra iedzīvotāja ieguvums no godprātīgas nodokļu nomaksas. Šogad kampaņas primārā mērķauditorija ir jaunieši – topošie un esošie nodokļu maksātāji, un tās nosaukums ir «Nomaksāt! Nevis nemaksāt!». Kā uzsver kampaņas vēstneši, reperu apvienība «Olas», savā dziesmā «#Nomaksāt», «meitenēm patīk godīgi džeki». Tas ir viņu vēstījums visiem saviem vienaudžiem, kas ir topošie nodokļu maksātāji. Tāpat jaunieši pauž pārliecību, ka «valstij vajag gludus ceļus, ārstu pakalpojumus, kā arī glābēji, policisti, ārsti pelnījuši ko vairāk».

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra