Liene Kūle
Hansabank Markets
Vecākā analītiķe

Nedēļas laikā būtiski ir samazinājušās latu īstermiņa procentu likmes. Piektdien Overnight RIGIBOR bija 2.62%, kas ir par 55 bāzes punktiem mazāk nekā pirms nedēļas. Šāds likmju līmenis liecina, ka banku sektorā ir pārāk daudz brīvu līdzekļu, kas arī nosaka likmju kritumu. Ja vēl pirms pāris nedēļām varēja runāt par īstermiņa līdzekļu iztrūkumu, tad pašlaik situācija ir krasi atšķirīga - valda pārlikviditāte. Par to liecina mazā aktivitāte LB rīkotajās repo un valūtu swap (mijmaiņas darījumu) izsolēs, augstais rezervju līmenis (bankas rezerves pārsniedz noteikto līmeni par ~35%), kā arī bankas liekos līdzekļus ir noguldījušas termiņnoguldījumos Latvijas bankā.

Trešdien notikušajā valsts 10 gadu obligāciju izsolē tika pārdots relatīvi mazs vērtspapīru apjoms - tikai 1.47 milj. latu (sākotnēji piedāvāti tika 16 milj. latu). Vidēja ienesīguma likme bija 5.1%, pretstatā 5.15% iepriekš Kā jau mēs prognozējām, tad banku interese bija liela (pieprasījums par 45% pārsniedza piedāvājumu), taču VK noteiktie ienesīguma griesti - 5.15% bija pamats darījumu apjomam. Atgādināsim, ka iepriekšēja izsolē maksimāla ienesīguma likme, par ko VK pārdeva 10 gadu obligācijas bija 5.25%. Bankas cerēja, ka arī šoreiz notiks līdzīgi - taču VK lēmums samazināt likmi, rezultējās mazajā pārdošanas darījumu apjoma. Izsoles rezultātus var skaidrot vienīgi ar to, ka Valsts Kasei nav lielas interesēs par aizņemšanos iekšējajā tirgū. Viss liecina, ka valsts budžets pildās ļoti labi, un budžeta deficīta finansēšanai šogad nevajadzēs nemaz tik daudz līdzekļu ka līdz šim domāts. Taču septembra budžeta dati būs pieejami tikai oktobra vidu, tādēļ tirgum ir grūti noteikt kopējo VK interesi par iekšzemes aizņēmumiem šogad. Izsolē par fiksēto likmi tika pārdots viss piedāvātais apjoms (4 milj. latu).

Aizvadītajā nedēļā Anglijas Banka līdzīgi kā tās kolēģi eior zonā, atturējās mainīt bāzes procentu likmi. Mārciņas bāzes procentu likme saglabājas 3.5% līmeni, un visai stabilā Lielbritānijas ekonomikas attīstība liecina, ka Anglijas Banka būs viena no pirmajām attīstīto valstu vidū, kas uzsāks procentu likmju palielināšanu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra