Liene Kūle
Hansabank Markets
Vecākā analītiķe

Nozīmīgākais notikums Latvijas naudas tirgū aizvadītajā nedēļā bija kārtējā valsts 10 gadu obligāciju izsole. Salīdzinot ar iepriekšējo izsoli, ienesīgums samazinājās un bija vairs tikai 4.89% pretstatā 4.97% iepriekš.

Lai gan pieprasījums no banku puses pēc šiem vērtspapīriem ir augsts, tika pārdoti vērtspapīri tikai nedaudz virs 6 milj. latu nominālvērtībā (piedāvāts 16 milj.latu). Tā kā arī šoreiz Valsts Kase noteica maksimālo ienesīguma likmi (šoreiz 4.97%), tad lielākā daļa banku pieprasījumu netika apstiprināti. Mazais izsolē pārdotais apjoms norāda uz to, ka bankas nebija gaidījušas, ka likme būs tik zema. Pašlaik valstij nav akūtas nepieciešamības pēc latu resursiem (valsts budžeta deficīts ir zemāks kā varētu gaidīt), tāpēc Valsts Kase ir ieinteresēta aizņemties lētāk, pat ja tas nozīmē nepārdot visu piedāvāto vērtspapīru apjomu. Izsolē par fiksēto cenu tika pārdots viss piedāvātais apjoms (4 milj. latu).

Valsts vērtspapīru kotētās ienesīguma likmes RFB atspoguļoja arī 10 gadu obligācijas izsoles rezultātus. Šīs obligācijas kotētais ienesīgums samazinājās par 5-10 bāzes punktiem. Arī 5 gadu obligācijas ienesīguma likmes samazinājās.

Aizvadītajā nedēļā latu starpbanku procentu likmes bija salīdzinoši stabilas. Overnight RIGIBOR likme samazinājās par 12 bāzes punktiem (līdz 3.06%), neietekmējot 3 un 6 mēnešu RIGIBOR indeksus.

Nozīmīgākie notikumi risinājās Eiropā, kur ceturtdien Eiropas centrālā banka samazināja eiro bāzes procentu likmi par 50 bāzes punktiem līdz 2.0%. Lai gan vairāki analītiķi prognozēja attiecīgā apjoma likmju kritumu, ECB lēmums ienesa korekcijas EUR LIBOR likmēs. Pašlaik 1 gada LIBOR likme ir vairs tikai 2.01%, kas ir par ~14 bāzes punktiem mazāk nekā pirms nedēļas. Arī USD LIBOR likmes nedēļas laikā ir kritušās, jo tirgus, pateicoties Grīnspena komentāriem, ar arvien lielāku pārliecību sagaida Federālās likmes samazinājumu jūnija beigās (pašlaik 1.25%). Piektdien 1 gada USD LIBOR bija vairs tikai 1.136% (pirms nedēļas 1.21%). Sagaidāms, ka tuvākā gada perspektīvā turpināsies zemu procentu likmju periods, un iespējams, ka arī eiro procentu likmes tiks vēl vairāk samazinātas.

Arī Anglijas Banka ceturtdien sprieda par izmaiņām mārciņas bāzes procentu likmē, taču likme netika mainīta (pašlaik 3.75%) - līdz ar to GBP LIBOR aizvadītajā nedēļā mainījās salīdzinoši maz (palielinājums par 3-4 bāzes punktiem). Starpbanku procentu likmēs ir ierēķināts, ka Anglijas Banka tomēr samazinās bāzes procentu likmi par vismaz 25 bāzes punktiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra