Liene Kūle
Hansabsank Markets vecākā analītiķe


Tuvojoties komercbanku rezervju normas izpildes termiņam (23. maijs), latu naudas tirgū parādās zināma nervozitāte. Pašlaik banku sektorā ir samazinājies brīvo līdzekļu apjoms, jo šajā un iepriekšējā nedēļā tika dzēsti salīdzinoši daudz repo un valūtas swap (mijmaiņas darījumu) aizņēmumi no LB. Tā kā pašlaik banku rezerves centrālajā bankā ir zem vidēji nepieciešamās normas, un rezervju termiņš ir jau nākamajā nedēļā, tad starpbanku tirgū var novērot pastiprinātu pieprasījumu pēc latiem. Arī darījumos ar Latvijas Banku (repo un swap izsoles), aktivitāte bija ļoti augsta, izsaucot aizņemšanās likmju pieaugumu. Overnight RIGIBOR šonedēļ ir pietuvojies 4% līmenim, tādejādi atspoguļojot tirgū pieaugošo pieprasījumu pēc latiem. Arī 3 un 6 mēnešu RIGIBOR indeksi, kas bieži kalpo par piesaistes instrumentu kredītlikmēm, šonedēļ palielinājās; piektdien tie bija attiecīgi 3.78% un 4.03%.

Aizvadītajā nedēļā notikušajā LB padomes sēdē (15.05.2003) centrālās bankas noteiktās procentu likmes netika mainītas. LB atzina, ka Latvijas ekonomika attīstās labvēlīgi pat par spīti ārējiem riskiem, un monetārās politikas izmaiņas nav nepieciešamas. LB vēl aiz vien pauž neapmierinātību ar augsto plānoto budžeta deficīta līmeni (3% no IKP 2003. gadā), jo tas samazina Latvijas spējas pielāgoties nelabvēlīgu satricinājumu gadījumā.

Pasaules lielāko valūtu procentu likmes arī samazinājās: kopš pagājušās nedēļas beigām EUR LIBOR vidējā termiņa indekss ir sarucis par 9-10 bāzes punktiem, GBP LIBOR par 6-10 b.p., bet USD LIBOR tikai nedaudz - par ~2 bāzes punktiem.

Latvijas valsts vērtspapīru tirgū aizvadītā nedēļa bija visumā mierīga. RFB uzsāka iepriekšējā nedēļā izlaistās 1 gada valsts vērtspapīra kotāciju - pirkšanas un pārdošanas ienesīguma likme piektdien bija 3.15% pret 2.45% (izsoles vidējā diskonta likme bija 3.09%).

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra