Hansabank Markets

11. septembra atceres nedēļa pagāja bez īpašiem starpgadījumiem, lai gan iepriekš pastāvēja bažas par atkārtotiem teroristu uzbrukumiem. Aizvadītajā piektdienā EUR/USD uzsāka strauju kāpumu, tādēļ jau šīs nedēļas sākumā eiro sasniedza 1.124 dolāru vērtību. Dolāra nedienas turpinājās, un jau ceturtdien eiro pret dolāru sasniedza jaunu 4 nedēļu augstāko līmeni - 1.1274 EUR/USD. Negatīvu reakciju izsauca gan ASV ārējās tirdzniecības deficīta dati, gan ziņas no ASV darbaspēka tirgus, kas bija sliktākas kā gaidīts. Par spīti tam, ka vairāki ekonomiskie indikatori pēdējās nedēļās norāda uz ASV ekonomikas atveseļošanos, darbaspēka tirgus pozitīvo tendenci neapstiprina (darbavietu kritums turpinās, jauno bezdarbnieku skaits joprojām augsts). Lai gan piektdien dolārs nedaudz atguvās, jo tirgū bija cerība ieraudzīt labus datus par ASV mazumtirdzniecību, dolāra atbalstītājiem nācās piedzīvot vilšanos - uzlabojums tirdzniecībā bija neliels, un dolāra kritums atjaunojās.

Sekojot dolāra kritumam pasaules tirgos, arī attiecībā pret mārciņu dolāra pozīcijas pasliktinājās. Aizvadītajā nedēļā GBP/USD kurss stabili pārvarēja 1.59 dolāru atzīmi, un piektdien bija jau 1.61 GBP/USD. Savukārt pret eiro mārciņas pozīcijas nav nemaz tik spožas - lielāko nedēļas daļu EUR/GBP kurss atradās virs 70 pensu atzīmes. Pēc iepriekšējā nedēļā sasniegtā pieauguma, kad jenas vērtība pret dolāru uzrādīja 3.5 mēnešu rekordu, šajā nedēļā tika novērota pretēja tendence. USD/JPY kurss jau nedēļas vidū pieauga, un otrajā nedēļas pusē atradās tuvu 117 jenu līmenim. Dīleri uzskata, ka notikumus iespaido Japānas Banka, kas visdrīzāk katru dienu veic intervenci, pārdodot jenas un pērkot ārvalstu valūtu.

Lata vērtība pret USD un EUR sekoja šo valūtu pāra savstarpējām svārstībām: īslaicīgi dolārs palētinājās pat līdz 57 santīmiem, savukārt eiro vērtība brīžiem bija pat virs 64 santīmiem; lata vērtības izmaiņas LB noteiktajā koridorā pret SDR vēl arvien bija minimālas.

Nozīmīgākie eirozonas un ASV makroekomiskie rādītāji

Rādītājs Iepriekš Prognozes Faktiski
8. - 12.septembris
Lielbritānijas ārēj.tirdzn., mlrd.GBP, jūl. -4.5 -4.1 -3.3
Eiro zonas IKP izmaiņas, 2.cet.* 0.10% -0.10% -0.10%
ASV ārējās tirdzn. bilance, jūl., mjlrd.$ -40.4 -38 -40.3
ASV proviz.patēr.noskaņojums, sept.** 89.3 93 88.2
15. -19.septembris
ASV tekošais konts, mlrd.USD, 2.cet. -136.1 -138
ASV rūpn.ražošana., aug.* 0.50% 0.20%
Vācijas ZEW ekon.sent.indekss, sept. 52.6 58
ASV FRS lēmums par USD bāzes % likmi 1.00% 1.00%
*pret iepriekšējo periodu, ** - University of Michigan
Avots: Hansabank Markets

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra