Hipotēku bankas tirgus operāciju daļa

Ir aizvadīta viena no visinteresantākajām nedēļām biržā, vismaz pēdējā pusgada laikā. Šajā nedēļā tika piedzīvoti gan lieli tirdzniecības apjomi, gan negaidītas cenu svārstības. Kopumā šī nedēļa pagāja ļoti pozitīvā noskaņojumā un cerams, ka tas nebūs tikai īslaicīgs zibsnis.

Otrajā februāra nedēļā Rīgas Fondu biržā akciju tirgus kopējais apgrozījums automātiskajā tirdzniecības sistēmā sasniedza 76.6! tūkstošus latu, kas ir par 83% vairāk kā iepriekšējā nedēļā. Šī bija jau otrā nedēļa šogad, kad nedēļas apgrozījums pieauga, pie tam ļoti ievērojami. Sesijas vidējais apgrozījums bija ~15.3 tūkstoši latu. RICI indekss nedēļas laikā pieauga par 5.44 punktiem (+2.59%). Jāatzīmē, ka tikai otrdien indekss piedzīvoja nelielu kritumu un otro nedēļu pēc kārtas sasniedza jaunu šī gada maksimumu (215.52 punkti).

RICI pieaugumā piedalījās praktiski visu uzņēmumu akcijas, un pirmo reizi šogad lielāko ieguldījumu deva Oficiālais saraksts. Izņēmums atkal ir Latvijas gāze, kas pēc stabilās tirdzniecības 5.48-5.49 latu ietvaros nedēļas beigās nokrita līdz 5.46 latiem. Jāatzīmē plašā cenu amplitūda, kurā tika tirgotas visvērtīgākās RFB akcijas - 5.40 - 5.50 lati. Pie tam visi galvenie notikumi risinājās piektdien, kad tirgus pircēju trūkuma dēļ "atvērās" pie 5.40 latiem, interese dienas laikā pieauga un sasniedza pat 5.50 latus (atkārtots gada maksimums). Var prognozēt, ka vidējās cenas samazinājums ir ļoti īslaicīgs un Latvijas gāzes akcijas turpinās savu augšupeju.

Ventspils naftas akcijas pēc klusuma pirmdien visu nedēļu tika tirgotas samērā aktīvi un sesijas vidējais apgrozījums bija gandrīz tik pat liels kā Latvijas gāzei (attiecīgi 3.4 un 3.2 tūkstoši latu). Tirgus pozitīvi un aktīvi reaģēja uz pozitīvajām ziņām par pārorientēšanos uz vieglo naftas produktu pārkraušanu, ko atbalsta arī Krievijas partneri. Pie tam stīvēšanās par naftas piegāžu atjaunošanu notiek ar lielākiem Latvijas panākumiem. Ventspils mērs Aivars Lembergs paziņoja, ka Krievijai jāpilda iepriekš noslēgtie līgumi par naftas piegāžu nodrošināšanu un ārlietu ministre Sandra Kalniete atgādināja, ka Latvijas rīcībā ir starptautiski instrumenti, lai novērstu diskriminējošo Krievijas politiku. Tāpat tika saņemts Eiropas Savienības ārlietu komisāra solījums palīdzēt jautājuma risināšanā Latvijai par labu. Visu notikumu rezultātā Ventspils naftas akcijas cena nedēļas laikā pieauga par 4.48%.

Latvijas kuģniecības akcionārus "nenobiedēja" diskusijas saasināšanās par vienkorpusa tankkuģu aizliegšanu un viņi labprātāk reaģēja uz paziņojumiem par labajiem darbības rezultātiem un pilnīgo tankkuģu flotes noslogotību. Akcijas cena pēc stabilās atrašanās 0.24 latu līmenī piektdien pieauga līdz 0.25 latiem ar nelielu tirdzniecības apjomu 26 santīmu līmenī. Nedēļas pieaugums 4.17%. Tomēr tirdzniecības aktivitāte bija zem 1000 latiem vidēji sesijā.

Otrajā sarakstā joprojām lielākais negatīvais notikums ir ļoti zemā tirdzniecības aktivitāte, kas gan kvantitatīvi ievērojami pieauga, salīdzinot ar pagājušo nedēļu. 3 uzņēmumu kopējā tirdzniecība nedēļas laikā pārsniedza 1 000 latu robežu (iepriekšējā nedēļā 2) tomēr vienu netirgoja pat 100 latu kopsummā. Lai arī katram otrā saraksta emitentam bija vismaz kāds darījums, tikai Latvijas balzama un Kaijas akcijas tirgoja katru dienu. Pie tam katru dienu bija savs "rekordists". Absolūtie rekordi pieder Kaijai trešdien (10.4 tūkst. latu) un Latvijas balzamam ceturtdien (10.7 tūkstoši latu).

Otrā saraksta uzņēmumi deva nelielu ieguldījumu RICI pieaugumā un nebija neviena cenu samazinājuma nedēļas laikā. Cena tradicionāli pieauga Latvijas balzama akcijām (+5.77%). Pārējo emitentu cenas nedēļas laikā nemainījās, kaut gan bija "nobīdes" uz vienu vai otru pusi.

Šonedēļ jāgaida ziņas no Grindeka esošajiem un potenciālajiem ieguldītājiem, jo uzņēmumā ir divi jauni "lielie" akcionāri - Vitālijs Gavrilovs un Jānis Nagli

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra