Hipotēku bankas
Tirgus operāciju daļa

Šajā nedēļā sāka piepildīties optimistiskāko treideru prognozes par RICI indeksa 500 punktu robežas pārvarēšanu 2003. gadā. Ceturtdien indekss sasniedza augstāko līmeni šogad - vairāk nekā 420 punktus. Nedēļu gan indekss beidza ar nelielu kritumu līdz 417,84 punktiem. Salīdzinot ar nedēļu iepriekš, tas ir par 4,92% vairāk.

Iespējams, viens no tirgus aktivitātes stimuliem bija ziņas, ka rūpnieciskās produkcijas izlaide jūnijā, salīdzinot ar mēnesi pērn, ir augusi par 8,6 procentiem. Kopējais RFB apgrozījums bija 1,7 miljoni latu, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā nedēļu iepriekš. Akciju tirgus apgrozījums pārsniedza 508 tūkstošus latu, kas ir par 68% mazāk nekā pagājušo nedēļ. Arī prasījuma vērtspapīru tirgus apgrozījumam bija lemts sarukt par 68% līdz 1,2 miljoniem latu.

Par nedēļas ieguvēju ir jāatzīst kompānija Latvijas Kuģniecība (LASCO), kura publicēja pusgada peļņu pirms nodokļiem. Tā sasniedza 19,9 miljonus USD, kas ir par 15,5 miljoniem dolāru vairāk nekā 2002. gada pirmajā pusgadā. Peļņas apjoma pieaugumu sekmēja tankkuģu flotes darbība, no kuras gūta peļņa 21,5 miljonu dolāru apjomā. Kuģniecības akciju vērtība cēlās par 5,9% līdz 36 santīmiem par akciju.

Arī dārgāko akciju īpašnieces Latvijas Gāzes (GAZE) akciju vērtība, salīdzinot ar pagājušo nedēļu, palielinājās par 1,8% un piektdien bija 5,70 Ls. Jāatzīmē, ka aktīvākie pārdevēji savas Gāzes akcijas pārdod par cenu virs sešiem latiem. LG nedēļas apgrozījums bija otrs lielākais aiz Liepājas Metalurga akcijām un sasniedza 98 843 tūkstošus latu.

Ventspils Nafta (VNFT) bija otras tirgotākās akcijas oficiālajā sarakstā, un apgrozījums sastādīja 29 236 tūkstošus latu. Tās cena, nedēļu slēdzot, bija augusi par 0,9% līdz 1,12 latiem. Tika saņemta jauna, svarīga informācija par kompānijas darbību 2002. gadā, kura vēsta par VN tīro peļņu 2,72 miljonu latu apmērā. Tika apstiprinātas ziņas par dividenžu izmaksām, kuras būs 1 santīms par akciju. No peļņas dividendēm tiks atvēlēti 922 tūkstoši latu.

Visā nedēļā lielāko apgrozījumu guva kompānija Liepājas Metalurgs (LMET), kuras nedēļas akciju apgrozījums sasniedza 237 tūkstošus latu. Apjoms arī iespaidoja cenu, kura pacēlās spārnos par 5,8% un nedēļu beidza pie atzīmes 58 santīmi par akciju. Vēl aktīvi no Otrā saraksta tika tirgotas Rīgas Kuģu būvētavas akcijas - nedēļas apgrozījums 48000 latu, cena auga par 9%, sasniedzot 45 santīmus par akciju, kā arī Rīgas Transporta flotes akcijas, cenas kāpums par vairāk nekā 10% līdz 21 santīmam par akciju. Tirgotas netika Kaijas akcijas.

Lielāko kritumu piedzīvoja Viesnīca Latvija akcijas - kritums par 26% vai 13 santīmiem līdz 37 santīmiem par akciju. Jāatzīmē, ka 52 nedēļu augstākā cena šim vērtspapīram bija 0,93 lati. Tā pat pie nedēļas zaudētājiem var pieskaitīt Saldus Naftas bāzi, kritums par 20% vai 20 santīmiem līdz 81 santīmam un Strenču MRS, kurš zaudēja 14% vai 10 santīmus no akciju vērtības. Piektdien, biržas slēgšanas brīdī tās vērtība bija 0,60 lati.

Par viennozīmīgu ieguvēju jāatzīst Rīgas starptautiskās autoostas akciju 99% kāpums nedēļas laikā, kur savu darbu lieliski paveica tirgus spekulanti, mākslīgi paaugstinot cenu par 2,92 latiem līdz 5,85 latiem par akciju.

Šī nedēļa bija labs piemērs citām biržas sesijām, kurā aktīvi savus īpašniekus mainīja vērtspapīri, nodrošinot peļņu saviem saimniekiem un apgrozījumu biržai. Vēlams, lai arī nākamajās nedēļās atkārtotos šādi labi, apjomīgi, par attīstību liecinoši notikumi.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra