Hipotēku bankas
Tirgus analīzes daļa

Pagājušā nedēļā sertifikātu tirgū būtiski kritās gan privatizācijas sertifikātu, gan īpašuma kompensācijas sertifikātu apgrozījums. Katrā no tirgus segmentiem atšķirīga bija sertifikātu cenas kustība. Privatizācijas sertifikātu cena nedēļas laikā nedaudz pieauga, savukārt kompensācijas sertifikātu cena samazinājās.

Privatizācijas sertifikātu tirdzniecības apjoma kritumu var izskaidrot ar sertifikātu izsīkumu pie pašreizējiem cenu līmeņiem. Līdz ar iespējamo cenas kāpumu var gaidīt arī papildus sertifikātu pieplūdumu tirgū un tirgus aktivizēšanos. Pašlaik norit aktīva privatizācija, kurā tiek izmantoti privatizācijas sertifikāti un tirgus sašaurinājumam pašlaik nav pamata. Pagājušā nedēļā tirgotais sertifikātu apjoms sasniedza 24,98 tūkst, kas ir 3,62 tūkst. (-12.67%) sertifikātu apgrozījuma kritums salīdzinājumā ar nedēļu pirms tam. Salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu sertifikātu vidējā cena pieauga no 5.31 līdz 5.40, kas nākamo nedēļu laikā varētu palielināt sertifikātu piedāvājumu un arī apgrozījumu tirgū. Pagaidām gan visai minimāli izmainījusies sertifikātu iepirkšanas cena no fiziskām personām, kas bija apgabalā no 4.87-5.28 un tikai īslaicīgi spēja pārvarēt 5.10 Ls robežu. Sertifikātu vidējās cenas pieaugums varētu izpausties nākamo divu nedēļu laikā, iepirkšanas cenām pieaugot līdz 5.10-5.20 robežai. Sertifikātu pārdošanas cena pagājušā nedēļā svārstījās apgabalā no 5.54-5.69. Pārdošanas cenas līdzīgi kā iepirkšanas cenas tuvāko nedēļu laikā varētu pieaugt, taču to pieaugumam nevajadzētu būt pārāk lielam.

Iepriekšējās nedēļas laikā būtiski saruka kompensācijas sertifikātu apgrozījums, kā pamatā ir privatizācijas par kompensācijas sertifikātiem lēnā gaita. Tirgu pašlaik uztur tikai atsevišķi zemes izpircēji un kārtējo maksājumu veicēji, taču gandrīz apstājusies jauno pirkuma līgumu parakstīšana, kas tirgum piesaistītu jaunus pircējus. Kopā pagājušās nedēļas laikā tika tirgoti 3,04 tūkst. sertifikātu, kas salīdzinājumā ar nedēļu pirms tam ir par 5,37 tūkst.(-63.84%) sertifikātu mazāk. Kompensācijas sertifikātu cena iepriekšējā nedēļā svārstījās apgabalā no 13.44-14.12, nedēļu noslēdzot pie 13.44 Ls. Tāpat nedēļas laikā nokritās arī sertifikātu vidējā cena, kas no 15.67 Ls pagājušā nedēļā nokritās līdz 14.48 šajā. Ja kompensācijas sertifikātu tirgū šī mēneša nogalē neienāks sertifikātu pircēji cena varētu piedzīvot vēl vienu kritumu, sasniedzot vidējo robežu 14.00 Ls. Taču tirgus apsīkums nav prognozējams kā ilgstošs process un visdrīzāk sertifikātu iepirkšanas cenai nevajadzētu nokristies zem 13.50 robežas, pie kuras tirgū varētu sākt atkal dominēt pircēji. Pārdošanas cena svārstījās apgabalā no 16.43-16.96 Ls.

Ekonomikas ministrijas informācija liecina, ka augusta sākumā fizisko un juridisko personu kontos vēl bija 9,49 milj.(-50 tūkst) privatizācijas sertifikātu un kontos neieskaitīti bija 1,4 miljoni sertifikātu. No tiem juridisko personu kontos šogad augustā bija 5,37 milj. Sertifikātu, no tiem 0,41 milj. īpašuma kompensācijas sertifikāti. Fizisko personu īpašumā jūlija sākumā vēl bija 4,12 milj. privatizācijas sertifikātu un 0,59 milj. īpašuma kompensācijas sertifikāti. Fizisko personu kontos, salīdzinot ar jūliju, privatizācijas sertifikātu skaits samazinājies nedaudz - par desmit tūkstošiem, bet īpašuma kompensācijas sertifikātu skaits - par 20 tūkstošiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra