Hipotēku bankas tirgus analīzes daļa

Starp pagājušās nedēļas galvenajiem notikumiem sertifikātu tirgū jāmin sertifikātu apgrozījuma kritums, kā arī kompensācijas sertifikātu iepirkšanas cenu kritums zem 17.00 Ls. Pretēji prognozēm par sertifikātu iespējamo apgrozījuma apjomu pieaugumu un sertifikātu cenas stabilizāciju iepriekšējā nedēļa tirgū pagāja pie ļoti zemas aktivitātes un sertifikātu cenu krituma. Nozīmīgākie notikumi sertifikātu tirgū varētu norisināties nākošo divu nedēļu laikā, kad tirgū varētu ienākt sertifikātu uzpircēji, kas pagaidām ir ieņēmuši nogaidošas pozīcijas.

Pēc sertifikātu tirgus aktivizēšanās martā, kad nedēļas laikā tirgotais sertifikātu apjoms pārsniedza 30 tūkst., iepriekšējā nedēļā tirdzniecības apjoms samazinājās par 27.8% no 31.1 tūkst. sertifikātiem nedēļā pirms tam līdz 22.5 tūkst. šajā nedēļā.

Sertifikātu tirdzniecības apjoms atstāja būtisku ietekmi arī uz sertifikātu cenām tā iepirkšanas cena no fiziskām personām bija robežās no 5.30-63 Ls. Jāatzīmē, ka sertifikātu pārdošanas cena trešdien nokritās zem 6.00 Ls robežas un atlikušās nedēļas laikā nostiprinājās zem šīs robežas. Kaut gan jāmin, ka tirgus jau visu martu atradās zem 6.00 Ls robežas un būtiskas šās cenu izmaiņas nebija vērojamas.

Pagājušā nedēļā kompensācijas sertifikātu iepirkšanas cena no fiziskām personām nokritās zem 17.00 robežas. Nedēļas laikā sertifikātu iepirkšanas cena svārstījās apgabalā no16.08-16.90 Ls. Kaut gan cena pietuvinājās 16.00 Ls robežai, cenai nebūtu pamata nokristies zem šīs robežas. Jāmin arī tas, ka cenu krituma pamatā bija mazs kompensācijas sertifikātu tirdzniecības apjoms. Kopā nedēļas laikā tika tirgoti tikai 5.1 tūkst. sertifikātu, kas ir gandrīz trīs reizes mazāk nekā iepriekšējā nedēļā. Sertifikātu pārdošanas cena pagājušā nedēļā bija apgabalā no 18.69-19.74. Sertifikātu uzpircēji varētu aktivizēties pie 18.00 Ls robežas, kas būtu aptuveni pusgada zemākā sertifikātu tirdzniecības cena.

Pagājušā nedēļā Ekonomikas ministrija paziņoja, ka kopā no 111.3 milj. piešķirtajiem sertifikātiem neizmantoti 11.5 milj., kas ir 10.3% no kopējā emitētā sertifikātu skaita. Līdz šim fiziskās personas izmantojušas 95.8% tiem piešķirto sertifikātu. Vēl fiziskām personām atlikuši 4.7 miljoni privatizācijas sertifikātu, no tiem 0.67 miljoni īpašuma kompensācijas sertifikāti. Fizisko personu kontos janvāra laikā privatizācijas sertifikātu skaits sarucis par 300 tūkstošiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra