Hipotēku bankas tirgus operāciju daļa

Pagājušā nedēļā bija vērojama sertifikātu tirgus aktivizēšanās, kas, galvenokārt, izpaudās kompensācijas sertifikātu tirdzniecībā.

Kopā nedēļas laikā privatizācijas sertifikātu tirgus apgrozījums salīdzinājumā ar iepriekšējā nedēļā reģistrēto 21.3 tūkst. samazinājās par 5.63% un sastādīja 20.1 tūkst. sertifikātu. Lai arī tirgū samazinājās interese par sertifikātiem, tas praktiski neietekmēja sertifikātu cenas, kas saglabājās iepriekšējā līmenī. Sertifikātu cenas tirdzniecības apgabals iepriekšējā nedēļā bija 5.62-6.95, te jāatzīmē, ka tirgus koncentrējās pie 6.00/15 Ls atzīmes.

Sertifikātu tirgu turpina satricināt negatīvas ziņas, kas pagaidām nav izraisījušas cenu svārstības. Tā pagājušā nedēļā Finansu ministrs V.Dombrovskis, kā arī Ministru prezidents Einars Repše valdības sēdē izteica nepieciešamību mainīt latu un naudas attiecības privatizācijas procesā. Ja līdz šim personām, kuras vēlējās privatizēt valstij vai pašvaldībai piederošu zemi uz kuras atrodas viņu īpašumi, norēķinājās proporcijā 20 % naudā, bet 80 % - sertifikātos, tad šobrīd pastāv iniciatīva proporciju mainīt, sadalot naudas un sertifikātu īpatsvaru uz pusēm. V. Dombrovskis par iespējām mainīt privatizācijas kārtību konsultēsies ar ekonomikas ministru Juri Lujānu, kurš, savukārt, norāda - šis priekšlikums tiks skatīts kontekstā ar valdības kopīgo politiku privatizācijas jautājumā. Saskaņā ar Dienas Biznesā publicēto informāciju jau tuvākajā laikā Ekonomikas ministrija premjeram grasās nosūtīt rīkojuma projektu par darba grupas izveidi, lai izstrādātu priekšlikumus valdībai par tālāko privatizācijas stratēģiju.

Valdības privatizācijas politikā pašreiz uzsvars ir uz privatizācijas sertifikātu lomas mazināšanu privatizācijas procesā. Par to liecina Latvijas Krājbankas privatizācija par naudu, izteiktā nostāja par valstij piederošo lielo uzņēmumu privatizācija par naudu, kā arī augstāk minētais pieņēmums par sertifikātu/naudas proporciju izmaiņām zemes privatizācijas procesā.

Pagaidām sertifikātu tirgus atrodas nogaidošās pozīcijās, PA turpina darboties esošās privatizācijas kārtības ietvaros un privatizētāji norēķināties par privatizētajiem objektiem. Tirgū varētu notikt krasas izmaiņas, ja investoriem, kas privatizācijas nolūkos iegādājušies sertifikātus likumdošanas maiņas rezultātā tie vairs nebūtu nepieciešami un valsts nepiedāvātu alternatīvas to realizācijai. Pašlaik sertifikātu tirgotie apjomi ir niecīgi un tas nedod pamatu tirgus cenu straujām izmaiņām.

Kompensācijas sertifikātu tirgū bija vērojama sertifikātu apgrozījuma kāpums, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā nedēļā tirgotajiem 7.5 tūkst. gandrīz dubultojās un sasniedza 13.1 tūkst. Tā kompensācijas sertifikātu cenas starpniecības uzņēmumiem salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pēdējās nedēļas cenas apgabalu 20.42-21.02 Ls šajā nedēļā svārstījās cenu apgabalā no 20.34-20.91 Ls. Jāatzīmē, ka krītoties sertifikātu pārdošanas cenām, tirgū bija vērojama sertifikātu iepirkšanas cenu kāpums. Šādas tirgus cenas attīstības tendences bija vērojamas sakarā ar papildus kompensācijas sertifikātu pieplūdumu tirgū, kas palielināja aktivitāti un iepirkšanas/pārdošanas cenu samazināšanos.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra