Zemās naftas cenas, ko veicina Saūda Arābijas politika attiecībā uz valsts tirgus daļas nosargāšanu, negatīvi ietekmēs augstu izmaksu slānekļa naftas ieguvējus ASV, nākamgad izraisot straujāko jēlnaftas ieguves apjoma kritumu pēdējo gandrīz 25 gadu laikā, piektdien prognozē Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).

Lēta degviela gan arī piesaista patērētājus, naftas pieprasījuma pieaugumam šogad sasniedzot piecos gados augstāko līmeni, norāda IEA.

Augstās naftas cenas, kas 2013.gadā pārsniedza 100 dolārus par barelu, ļāva slānekļa naftas ieguvējiem ASV izmantot dārgas tehnoloģijas, lai iegūtu iepriekš nesasniedzamo naftu un ievērojami palielināt piegādes lielākajā naftas patērētājvalstī.

Taču, Saūda Arābijai un naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC partnervalstīm atsakoties samazināt naftas ieguvi, jēlnaftas cenas ievērojami nokritušās.

IEA norāda, ka naftas nozare tagad sākusi reaģēt uz zemajām cenām, samazinot jēlnaftas ieguvi.

Aģentūra prognozē, ka naftas ieguves apjoms ārpus OPEC dalībvalstīm nākamgad varētu samazināties par pusmiljonu barelu dienā, reģistrējot 24 gados straujāko kritumu.

Slānekļa naftas ieguvēji ASV varētu uzņemties četras piektdaļas no šī krituma, vēsta IEA.

Aģentūra gan piebilst, ka zemās naftas cenas negatīvi ietekmē ne tikai jēlnaftas ieguvējus ASV, bet arī Krievijā un Ziemeļjūrā, kā arī apdraud augstu izmaksu projektus OPEC valstīs.

Vienlaikus IEA prognozē, ka globālais naftas pieprasījums gan šogad, gan nākamgad palielināsies par 0,2 miljoniem barelu naftas dienā un veidos attiecīgi 94,4 un 95,8 miljonus barelu dienā.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra