Vadošie valsts resori savus darbiniekus aizvadītajā gadā komandējumos sūtījuši gan uz Ludzu, gan otru pasaules malu; kopējās izmaksas pārsniedza 8 miljonus eiro, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness

Lai gan visbiežāk apmeklēta Eiropas sirds Brisele, tomēr vairāku iestāžu komandējumu sarakstos eksotisku galamērķu nosaukumu netrūkst. Darba braucienos apgūta arī franču valoda Vidusjūras krastā divu nedēļu garumā, apmeklētas teātra izrādes, tai skaitā «Īsa pamācība mīlēšanā» un iepazītas eksotikas valstis, piemēram, Dienvidamerika, liecina DB apsekotā informācija. 2014. gadā darba ceļojumu apjoms ievērojami audzis, iemesls – ierēdņi komandējumos gatavojās Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē. Visi braucieni tikuši skrupulozi izvērtēti, DB uzsvēra vadošie valsts resori – Valsts prezidenta kanceleja, ministrijas, Saeima un Valsts kanceleja.

Komandējumi tukšojuši nodokļu maksātāju makus, finansējums tiem rasts valsts pamatbudžetā, kā arī dāsni smelts no budžeta programmas Latvijas prezidentūras nodrošināšanai paredzētajiem līdzekļiem, gada griezumā atsevišķām ministrijām komandējumu izdevumus uzsitot neredzētā augstumā. Kopumā vadošajiem valsts resoriem komandējumi pērn izmaksājuši 8,4 milj. eiro, kas bija teju divas reizes vairāk nekā 2013. gadā, kad attiecīgie izdevumi bija 4,8 milj. eiro apmērā. Valsts kanceleja nesniedza datus DB par 2013. gada komandējuma izdevumiem. Pērn visvairāk komandējumos izdevusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kam seko Finanšu ministrija un Ārlietu ministrija. Vairāk par 60% no 2014. gadā ieplānotās naudas komandējumiem ir finansējums ceļa izdevumu kompensācijām, dodoties uz ES Padomes darba grupu sanāksmēm un Padomes sanāksmēm, kā arī Latvijas prezidentūras nodrošināšanai, DB iemeslu komandējumu izdevumu kāpumam skaidroja VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Kļaveniece. Attiecībā par ierēdņu komandējumiem publiskajā telpā bieži vien izskan aicinājums, ka šajā jomā ir nepieciešams lielāks caurspīdīgums, kā arī sabiedrībai ir jāsniedz plašāks ieskats vizīšu lietderībā un ieguvumos. Jāatceras, ka ierēdņi ārvalstīs prezentē Latvijas valsti un ka bez komandējumiem kontaktus nodibināt ir grūti, taču dzirdot stāstus par to, ka kāds ierēdnis komandējumā devies kopā ar otru pusīti vai visu ģimeni un jautri uzdzīvojis, liek apšaubīt brauciena lietderību uz nodokļa maksātāju rēķina. To, ka komandējumu lietderību vajadzētu plašāk skaidrot, apliecina arī pāris vadošo resoru sniegtās atbildes DB.

Visu rakstu Tālu, bieži un dārgi, kā arī rakstu Daži braukuši ar troksni, lasiet trešdienas, 7. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra