Dienas Bizness

 • 29 sestdiena,
  aprīlis

  Vilnis, Raimonds, Laine

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8447

  USD: 1.0930

Finanses

Eksperts par pensijām: Man būs jāstrādā līdz 70 gadiem – tas ir pilnīgi reāli  62

«Ir vairākas Rietumeiropas valsis, kas pensionēšanās vecuma paaugstināšanas ziņā iet uz 67 gadiem. Mans personīgais viedoklis ir, ka man būs jāstrādā līdz 70 gadiem – tas ir pilnīgi reāli,» intervijā laikrakstam Dienas Bizness saka IPAS SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenfelds.

Fragments no intervijas:

«Rietumos demogrāfiskā aina mums patiesībā ir ļoti līdzīga. Varbūt dažās valstīs to mīkstina imigrācija, bet faktiski visur tendences ir līdzīgas – bērni dzimst mazāk, un ir jautājumi par to, vai esošā sistēma vecumdienās spēs nodrošināt pensijas. Ja viņi paši neko nekrās un paļausies tikai uz valsti, tad viņiem būs tādas pašas problēmas. Ienākumu aizvietojamība šādos gadījumos noteikti nebūs 100% un ne pat 60%.

Pirmsākumi mūsdienu pensiju sistēmai bija Vācijā 19. gs. beigās. Tolaik vidējais dzīves ilgums bija ap 40 gadiem. Nemaz nerunājot par kariem, cilvēki mira no kaitēm, ko šobrīd var izārstēt dažu dienu laikā. Tāpat problēmas bija, piemēram, ar pārtikas pieejamību. Toreiz vecuma pabalsts tika maksāts līdz mūža beigām tiem, kuri ir sasnieguši 70 gadu vecumu. Tas tika balstīts uz to, ka šādu cilvēku nemaz tik daudz nebija. Problēma ir, ka politiķi ļoti veikli pensionāru elektorātu uzrunā ar jauniem solījumiem. Tas ir jauki līdz kādai robežai – kamēr to var atļauties. Rietumeiropā daudzās valstīs pensiju sistēma joprojām ir balstīta uz pirmo līmeni, un šajās valstīs sasolīts ir ļoti daudz... Solīt jau var daudz, bet kādā brīdī jāsāk arī maksāt. Tas ir delikāts jautājums, un nekad te nebūs vieglu atbilžu un risnājumu. Jautājums vairāk ir par to, vai tā brīža politiķi spēj skatīties tālredzīgāk nekā līdz nākamajām vēlēšanām.»

Politiķis jau pēc savas būtības domā tikai četru gadu periodā!
«Demokrātija ir jauka, bet šī ir viena no tās vājajām pusēm. Ja vēl par Latviju, tad mūsu pensiju sistēma ir atzīta par vienu no ilgtspējīgākajām pasaulē tāpēc, ka pagaidām mūsu politiķi vēl nav pārlieku daudz sasolījuši. Uz kā rēķina rietumvalstis ir spējušas piedāvāt tik lielus sociālos labumus? Faktiski tas ir uz aizņemšanās rēķina, ko līdz kaut kādai robežai darīt var, bet tas nekādā gadījumā nav ilgtspējīgs risinājums vairāku gadu desmitu griezumā. Sekas jau mēs redzam... Pats ekstremālākais piemērs ir Grieķija, kura vienkārši atsitas sāpīgi pret mūra sienu.
Mēs šajā ziņā esam daudz progresīvāki, teiksim, par Franciju, kur pirmais līmenis – valsts pensija – ir pats galvenais. Viņi tikai tagad filozofē – ko darīt un ko mainīt, labi saprotot, ka to, ko viņi ir sasolījuši, nespēs izpildīt. Īstermiņā var lāpīties ar aizņemšanos, bet ilgtermiņā tas nestrādās.»

Visu interviju Var pieregulēt – ne graut lasiet 9. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Saistītie raksti

Komentāri

 • Piekasīgais

  pirms mēneša, 2017.03.09 11:05

  Parādiet man kaut vienu valsti, kur penžu uz vienu strādājošo ir vairāk kā Latvijā. Tikai tad jūs apjautīsiet katastrofas patieso apmēru.

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Raimonds

   pirms mēneša, 2017.03.09 14:46

   +5 -8

   Vispār jau tavs rakstītais ir pilnīgas muļķības, jo Latvija ir viena no gados jaunākajām nācijām Eiropā, kurā problēmas ar demogrāfiju sākās tikai 1990.gadā. To mēs sāksim just pēc 10 gadiem

  • bez cepiena

   pirms mēneša, 2017.03.09 20:32

   +6 -0

   Esmu gatavs strādāt līdz sava mūža galam tikmēr kamēr nodarbe ir interesanta un esmu patiešām noderīgs un ja par to tiks atbilstoši maksāts. Protams pēc 60 varētu tikai uz 1/2 slodzīti :)

  • piekasīgajam

   pirms mēneša, 2017.03.10 15:02

   +1 -0

   tādu valstu pasaulē ir daudz, apmēram 20. proporcionāli visvairāk pensionāru pret strādājošajiem ir Japānā.

 • Ance

  pirms mēneša, 2017.03.09 11:05

  Es tāpēc radu un audzinu bērnus šodien, lai viņi mani uzturētu vecumdienās. Tas ir tikai godīgi.

  • Maz.vid.uzņ.

   pirms mēneša, 2017.03.09 11:18

   :-) optimiste....

  • Reāls

   pirms mēneša, 2017.03.09 11:52

   Un ko darīt tiem, kam bērnu nevar būt vai kuriem tie priekšlaicīgi gājuši bojā?

  • .

   pirms mēneša, 2017.03.09 11:58

   Maksāt vēl lielākus nodokļus, lai tiem, kuriem var būt, viņus gribētu dzemdēt un varētu izaudzināt par krietniem cilvēkiem

  • To Reāls

   pirms mēneša, 2017.03.09 11:59

   Diemžēl šādas situācijas eksistē, bet ļoti neicīgs skaits. Atrisinājums, ir radīt vēl vairāk bērnu. Bērnos ir pārāk daudz bonusu, lai tos neradītu. Es joprojām brīnos, kāpēc cilvēki nevēlas radīt 3 + bērnus..

  • Charles

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:01

   +9 -1

   2Reāls: Ja tādi ir atsevišķi gadījumi, sabiedrība kopumā to nokompensēs, taču ja tā kļūst par normu (es domāju pieaugušos bez bērniem), tad to kompensēt nav iespējams.
   Ir vēl jēdziens - plašā ģimene, kad par radiniekiem rūpējas ne tikai pirmās pakāpes radinieki.

  • To Reāls

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:52

   +4 -1

   Vēl jau bērnu nami eksistēt.

  • Nē!

   pirms mēneša, 2017.03.09 13:18

   Tas nav godīgi. Bērni nav nekādas cūciņas, ko audzināt personiskajam patēriņam. Bērniem ir jārūpējas par saviem bērniem, lai būtu kaut kāda nākotne, nevis jāgādā par saviem vecākiem, kuri paši nav spējuši par sevi parūpēties. Izvēlieties profesiju vai nodarbošanos, kas jums ļaus sevi uzturēt jebkurā vecumā, veidojiet uzkrājumus un lieciet mierā savus nabaga bērnus, kuriem jau tāpat būs grūti. Labāk pieprasiet atpakaļ savas sociālās iemaksas no tiem, kuri tās būs pakāsuši un pēc tam kauninās jūsu bērnus par to, ka viņi neuztur vecākus.

  • A

   pirms mēneša, 2017.03.09 13:27

   Es ceru, ka Jūs jokojat. Baigi godīgi gan - bērni neizvēlas, lai viņus rada, to izlemj vecāki. Tātad vecāki arī uzņemas audzināšanu, pieņemot, ka bērniem nav pienākums tos aprūpēt. Un varu iepriecināt, visbiežāk vecāki, kas rada bērnus ar šādu mērķi, parasti vecumā paliek bērnu neaprūpēti vai arī bērniem ir dziļš riebums pret šādiem vecākiem. Nevienam nepatīkk, ka no viņiem kaut ko negausīgi pieprasa....

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Charles

   pirms mēneša, 2017.03.09 14:11

   +5 -8

   2 iepriekšējiem komentāriem. Man gan tas šķiet pašsaprotami, ka bērniem ir jārūpējas par vecākiem, kad tie ir kļuvuši veci un nespējīgi, tāpat kā vecāki rūpējas par maziem bērniem. Mums laikam atšķiras tas, kā tikām audzināti ģimenē.

  • Tam Charles

   pirms mēneša, 2017.03.09 14:39

   +8 -1

   Jā, mūsu ģimenē nav pieņemts sēdēt citiem uz kakla. arī pašu bērniem, vecākiem un citiem radiem ne. Ar to arī atšķiramies. Uz slimības vai vecuma nevarības gadījumiem tas, protams, neattiecas, cits citam palīdz, bet katrs arī gādā, lai nebūtu par slogu citiem. Var, protams, dzīvot arī citādi, katram savs.

  • to Charles

   pirms mēneša, 2017.03.09 14:46

   Berni nav mans ipashums. Parupesies, labi, nee, nu, neko. Nejutu nekadas tiesibas viniem ko pieprasiit. Ja bernus rada ar shadu domu, tad tieshaam taa arii notiek, ka te mineja- berni muuk no tadiem vecakiem! Bet ja neprasa neko, tad paarasti berni pashi sajutiis velmi palidzet.

  • To Charles

   pirms mēneša, 2017.03.09 14:52

   +7 -1

   Ir mācīts palīdzēt un atbalstīt, mani vecāki par saviem vecākiem parūpējas, BET to nevar bērnam pieprasīt un audzinot iedzīt galvā, ka viņa uzdevums ir būt piesietam saviem vecīšiem. Bērnam ir pašam jāizjūt vēlme palīdzēt vecākiem, nevis vecākiem tas jāpieprasa. Tas labi nebeidzas....

  • Charles

   pirms mēneša, 2017.03.09 16:57

   +1 -0

   Es jau nesaku, ka jāaudzina kaut kas ar varu. Audzināšana parasti notiek ar piemēru.

 • Guchii

  pirms mēneša, 2017.03.09 11:13

  Ja šāds scenārijas, tad pensiju sistēmai kā tādai jau zud jēga. Kāda jāga visu mūžu tērēt naudu kaut kam, ko tu pat nevarēsi izmantot.

  • pp

   pirms mēneša, 2017.03.09 11:52

   Politiķi neatklāj, ka soc. nodoklim un pensijas sistēmai jēga ir vienīgi uzturēt esošos pensionārus.
   Uzkrājumi un līmeņi ir pasakas....

  • Limitless

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:50

   Latvijas vīriešu vidējais mūža ilgums 67 gadi - mazkurš vispār aizvilks līdz pensijai.
   Visus kuri neaizvilks, apsveicu kārtīgi nomaksāto sociālo nodokli.

  • pp

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:56

   +8 -0

   Vidējais vecums neko līdz galam neizsaka bez sadalījuma skaits pa vecuma grupām. Tāpat ir paliels skaits vīriešu Latvijā, kuri nodzīvo 80+ gadus.
   Un milzīgās investīcijas veselības aprūpē arī nākamajām paaudzēm stipri pavilks uz augšu to vidējo vecumu.

  • eh

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:57

   Tajos 67 gados "iet iekšā" visi no slimībām un nelaimes gadījumos dzimušie bērni un jaunieši :) Savukārt, vidējais dzīves ilgums ļaudīm, kuri sasniedz pensijas vecumu, jau velk virs 80.

  • :/

   pirms mēneša, 2017.03.09 13:30

   Ne visās valstīs. Norvēģijā ir Tūkstošgades fonds, kur valsts maksā iekšā milzīgas naudas, lai arī turpmākās paaudzes varētu dzīvot tikpat labi kā pašreizējās. Austrālijā katrs maksā savā pensijas fondā, par kuru ir atbildīga valsts, kurš ir neaizskarams un netiek novirzīts nevienam citam mērķim. Cik pats uzkrāsi tik arī būs. Un ASV ir tā dēvētā 401 forma, ko piedāvā daudzi darba devēji, kuri no savas puses ik mēnesi tavā pensiju fondā iemaksā tikpat daudz, cik tu no savas puses.

 • zxc

  pirms mēneša, 2017.03.09 11:22

  Domājošiem cilvēkiem tas sen jau skaidrs, ka neviena pensiju sistēma nespēj ilgstoši pastāvēt pie nepārtrauktas lielākas vai mazākas naudas vērtības samazināšanās (inflācijas), sabiedrības novecošanās - budžetu radošo ir arvien mazāk kā no budžeta saņemošo. Bet cirks turpinās, un ne tikai pie mums. Vieni sola ka valsts spēs visiem nodrošināt pārtikušas vecumdienas, otri tam tic. Var jau grieķi sist kāju pie zemes, mums pienākas! Bet ja naudas nebūs tad varēs pienākties cik grib, taču kontā neiebirs. Iespējams, atkal kaut kur pagrābsies aizņēmumu, lai uz brīdi šo pasaku par "viena paaudze apmaksā otras paaudzes vecumdienas" vēl kādu brīdi paturpinātu. Kas būs nekaunīgāks, tas uz citu rēķina izsitīs vēl sev labumu. Bet pamatlikumu tomēr neviens nav atcēlis - uz kaut ko cerēt tu vari tikmēr kamēr kaut ko dod pats.

 • andris

  pirms mēneša, 2017.03.09 11:56

  Būtibā tā ir ziņa daudziem kaitīga un fiziska darba darītājiem, ka viņi ir ēzeļi.

 • pp

  pirms mēneša, 2017.03.09 11:57

  Problēma Eiropā ir tieši ar rakstā pieminēto mūsdienu demokrātiju.
  Pensionāri ir daudzskaitlīgākā un aktīvākā balsotāju grupa, tajā pašā laikā tā ir sabiedrības parazīti, jo pārtiek no pārējo nomaksātajiem nodokļiem. Politiķi, cenšoties izdabāt vēlētājiem-pensionāriem, sabiedrību noved līdz Grieķijas variantam, kad beigās sabrūk viss.
  Un vēl "pārtikusī" mūsdienu sabiedrība dzīvo ilūzijā, skatoties uz savu vecāku paaudzi, ka arī viņi varēs šādi parazitēt, bet šobrīd var atļauties "negribēt" bērnus.
  Tuvāko 20-30 gadu laikā radikāli mainīsies sabiedrības finansēšanas/uzbūves/demokrātijas kārtība, jo pašreiz esošā ir pilnīgi neilgtspējīga...

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   dg

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:09

   Pensionāri- parazīti? Apkaunieties taču tā runāt...Visu mūžu strādājuši, daudzi smagos, mazatalgotos darbos, (ar izņēmumiem, protams), un par to viņiem vecumdienās nekas nepienākas?

  • pp

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:22

   Neviens netiek noniecināts - nav ko kaunināt. Netiek pateikts, ka nepienākas. Bet uz to brīdi, kad jau ir pensionāri, pārtiek no citu saražotiem labumiem. Bet lemj un pārsvarā ietekmē procesus, kas attiecas uz tiem, kuri viņus apgādā.

  • eh

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:43

   +7 -1

   Atļaušos prognozēt, ka, turpinoties līdzšinājai procesu attīstībai, nekas būtiski nemainīsies demokrātijā, bet pensionāru diktatūras ietekmē nekas cits neatliks, kā turpināt celt pensionēšanās vecumu.

  • pp

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:52

   +9 -0

   Arī nebūs risinājums, jo radīsies liela sabiedrības daļa pirmspensijas vecumā, kura savu neprasmju, neveselības, nespēka dēļ nevarēs vairs būt darbinieki, bet pensija tiem vēl nepienāksies. Tāpat sabiedrībai būs jānodrošina minimālā iztika.

  • Limitless

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:53

   +7 -3

   Zinām mēs kā tie pensionāri padomju laikos strādāja - man nav par viņu kļūdām jāatbild.

 • AK

  pirms mēneša, 2017.03.09 12:30

  +7 -2

  Struntīgs eksperts, ja plāno paļauties uz pensiju! :)

 • 444

  pirms mēneša, 2017.03.09 12:43

  +4 -5

  Katram pašam iespējams papildus krāt privātajā pensijā, akcijas, platīnā vai vīna pagrabā. Ja nav gribas to darīt, tā jau vairs nav citu problēma.

  • eh

   pirms mēneša, 2017.03.09 12:51

   Teorētiski tas ir iespējams, bet praktiski to izdarīs vien niecīga sabiedrības daļa.

  • :/

   pirms mēneša, 2017.03.09 13:22

   Un tad nāks otra sabiedrības daļa, kura par savām vecumdienām nebūs padomājusi, un uztaisīs revolūciju, lai sliktajiem budžiem visu atņemtu. Nekā jauna. Pasaka par sienāzi, kurš visu vasaru nočīgāja, un par skudru, kura tikmēr strādāja un vāca krājumus.

 • Tass

  pirms mēneša, 2017.03.09 12:53

  Kada jega no 3+ berniem,ka normala darba te nau,un visi aizbrauc no Latvijas stradat arzemes

  • da

   pirms mēneša, 2017.03.09 18:29

   +4 -0

   aarzemees straadajoshie beerni tevi labi nodroshinaas, ko nesaproti.

 • Oposums1

  pirms mēneša, 2017.03.09 13:10

  +8 -1

  Nekas, izdienas pensijas agrāk piešķir arvien lielākām kategorijām. Vairākām, piem., prokuroriem vēl aprēķina no pēdējo gadu algas, kad tā vislielākā.

 • Opis

  pirms mēneša, 2017.03.09 13:12

  Tādam, reālu vērtību neradošam, klerkam nav problēmu nostrādāt līdz 70 gadiem, bet ko darīt tiem, kur nepieciešams spēks kaulos.

 • iiii

  pirms mēneša, 2017.03.09 13:21

  +0 -1

  Jāpakrāj un jāpārkvalificējas.

 • pensiju krājējs

  pirms mēneša, 2017.03.09 13:26

  Krājām pensijas, bet to naudu savajadzējās diviem žīdiem, paņēma. Krājām atkal, vajadzēja par Liepājas Barona likstām maksāt. Tagad Augulis ceļus remontēs. Vēl bankas jābaro, jo tās it kā vairo bagātību ārvalstu akcijās, kuras vērtība pēc gadiem būs 0. Tā kā arī 70 gados var nebūt nekas.

 • :/

  pirms mēneša, 2017.03.09 13:26

  +7 -5

  Izdzīvos tie, kuri pielāgosies pārmaiņām pasaules norisēs un darba tirgū, gribēs un spēs apgūt jaunas prasmes, katru gadu neizplenderēs visu nopelnīto par lieliem televizoriem un maziem telefoniem, netaisīs ;atro kredītu un kredītkaršu parādus par patēriņa precēm un nepaļausies uz valdības solījumiem.
  Pārējiem gan varētu būt bēdīgi, un tādu ir lielākā daļa.

 • Skaidrs

  pirms mēneša, 2017.03.09 14:00

  +3 -3

  Jāiegādājas vairāki NĪ (kredīts un izīrēšana) lai tos varētu izīerēt un izmantot kā aktīvus - tādējādi vai nu ātrāk iet pensijā vai kā papildus piemaksa pensijai.

  • to skaidrs

   pirms mēneša, 2017.03.09 14:16

   Latvijā es nebutu tik liels optimists.Nebus kasē naudas apliks visus izirētājus ar paaugstinātu nodokli. Un vel jau NINs,kuram ir tendence augt.

 • gāju garām

  pirms mēneša, 2017.03.09 17:28

  Ja pensijas būs niecīgas un tikai no 70 gadu vecuma, tad vai valsts apmaksāti brīvprātīgas eitanāzijas pakalpojumi tiks piedāvāti kā papildu opcija?

 • Lātvijā

  pirms mēneša, 2017.03.09 17:29

  +2 -1

  vīrieši vidēji mirst 67 gadu vecumā! Sievietēm + 10!

  • Vārds un uzvārds

   pirms mēneša, 2017.03.09 18:38

   +3 -0

   Vidējie vīrieši mirst 67 gadu vecumā. Resnie agrāk.

 • skeptiskais maita

  pirms mēneša, 2017.03.09 18:50

  +9 -0

  1. Rietumos demogrāfijā problēma nav tik daudz zemā dzimstība - cilvēka mūžs kļūst garāks - jo vairāk vecāku cilvēku, jo mazāks dabīgais pieaugums. Tīri matemātiski, novecošanās no augšas. Otra problēma, kas velkas līdz ar ilgo mūžu - garāks posms, kad jāmaksā pensija. 60.-70. gados rēķinājās ar citiem dzīves ilgumiem. Piramīdai grūti ilgi augt eksponenciāli.
  2. Latvijā jāievieš 4. pensiju līmenis, kad vecāki saņem % no bērnu soc. iemaksām. Jo vairāk bērnu, jo lielākas bērnu iemaksas, jo vairāk saņem vecāki pensionāri. Cita ceļa neredzu. 2. un 3. līmenis kaut kā pēc rezultātiem neiedvesmo. Un škrobe, kā no manām iemaksām, vecākiem nav pilnīgi nekādas jēgas.

  • Students

   pirms mēneša, 2017.03.09 22:06

   +7 -2

   Kāpēc jāmaksā vēl kaut kāds papildus % soc. nodoklī. Es labāk vecākiem pa tiešo dodu naudu.

  • >> Students

   pirms mēneša, 2017.03.09 22:40

   +3 -0

   Ja nav noslēpums, kā izdodas apiet soc. nodokli?

 • darbinieks

  pirms mēneša, 2017.03.09 18:50

  +3 -1

  ble man 41 un abpusējs karpālais, abpusējs kubitalais sindroms, artroze mugurā un plaukstas locītavās un NAIDS. exDatorinžinieris. ex - jo gemorojs vairs neļauj sēdēt pie klavieres

  • jurcis

   pirms mēneša, 2017.03.10 10:47

   +2 -1

   Kaa es Tevi saprotu, man 42 un liidziiga situaacija.

 • Trollis-pižiks

  pirms mēneša, 2017.03.09 19:20

  +5 -0

  Pasaule plūst un mainās ekonomika un polutiks tāpat...nevar nolikt alā sieru un ceret uz to, ka nesapūs līdz vecumdienām...tāpēc tas, vai saņemsim pensiju, ir atkarīgs no nākotnes vērtību radītāju gribas un atbildības par večiem.

  • Dotajā brīdī

   pirms mēneša, 2017.03.18 14:17

   +0 -0

   Kādu laiku nav nācies sastapties ar vietējo augsta līmeņa vadītāju un kolēģi citās jomās arī tādus nav manījuši, labākajā gadījumā kāds spēcīgs afērists trāpās...

Reklāma