Vara cena šo nedēļu sākusi ar strauju kritumu - par 5% līdz 6664 ASV dolāriem par tonnu.

Minētā metāla cenai krist liek nepārliecinošie pasaules ekonomikas izaugsmes tempi (daļā attīstīto valstu draud recesija) un ASV dolāra stiprināšanās. Tāpat neskaidrība valda par situāciju Grieķijā (var pavērties Pandoras lāde).

Pagājušā mēneša laikā industriālo metālu cenas samazinājās strauji – vidēji par 10% līdz 20%. Vara cena samazinājās par aptuveni 11%, niķeļa cena - aptuveni par 15%, svina cena nokrita aptuveni par 21%, alvas un cinka - aptuveni par 16%. «Metālu cenu vienlaicīga un paralēla samazināšanās norāda uz to, ka šo cenu izmaiņu iemesls bija pasaules ekonomikas tendenču un politisko lēmumu ietekme, nevis tūlītējais pieprasījuma kritums pēc kāda no metāliem vai kāda metāla pārāk liels piedāvājums,» tirgus faktorus skaidro Hipo fondu vecākais finanšu tirgus analītiķis Alekseja Marčenko.

DB jau rakstīja, ka galvenais faktors, kas noteiks metālu cenu izmaiņas tuvākajos sešos mēnešos, būs noteikti pasaules ekonomikas pieauguma tempi. Ja pasaules ekonomika demonstrēs stabilu izaugsmi, metālu cenas pakāpeniski pieaugs, ja pasaule atkal nonāks recesijā, metālu cenas noteikti samazināsies. Otrais faktors, kas noteiks metālu cenu izmaiņas, būs pasaules vadošo centrālo banku monetārā politika. «Ja palielināsies ASV Federālās rezervju sistēmas vai Eiropas Centrālās bankas bilance, ja ar mērķi sniegt atbalstu banku sistēmai lielās pasaules centrālās bankas samazinās naudas cenu un ieplūdinās banku sistēmā papildu likviditāti un izeju no pašreizējas parādu krīzes tomēr meklēs naudas papildus emisijā, tad noteikti metālu cenas kopā ar citu izejvielu cenām ies uz augšu. Tas notiks investoru pieprasījuma dēļ. Ja centrālās bankas krīzes apstākļos nepalielinās likviditātes apjomus banku sistēmā, var gaidīt, ka metālu cenas kritīsies,» saka A. Marčenko.

Tāpat daudz kas varētu būt atkarīgs no Ķīnas, kas ir lielākā metālu patērētāja pasaulē. Šobrīd lielākais tērauda patērētājs ir Ķīnas būvniecības sektors. Ja Ķīnas nekustamo īpašumu sektorā būs nopietns aktivitātes kritums, cena varētu samazināties.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra