Zelta burbulis beidzot plīst

Investors
2011. gada 27. septembris 08:27

Investoru panikas lēkme nesaudzē arī drošo aktīvu cenas. Vēsturiskā patiesība - kamēr tirgū valda nestabilitāte, akciju tirgus krīt, bet zelta cena piedzīvo kāpumu - šoreiz izrādījusies nepatiesa. Zelta cena kritās pat straujāk nekā akcijām.

Aizvadītā nedēļa pasaules finanšu tirgos ieviesa jaunas korekcijas. Proti, lai gan analītiķi jau pirms vairākiem mēnešiem izteica viedokli, ka zelta cena veido burbuli, kam beidzot būtu jāplīst, dzeltenā metāla cena līdz ar vispārējās ekonomiskās nestabilitātes un neziņas pieaugumu finanšu tirgos turpināja palielināties, taču pirms dažām dienam vadzis lūza, un īslaicīgos periodos zelta cena kritās pat straujāk nekā akcijām. Turklāt tas notika, neraugoties uz vēsturisko patiesību - kamēr tirgū valda nestabilitāte, akciju tirgus krīt, bet zelta cena piedzīvo kāpumu. To, ka šī korelācija varētu izjukt, varēja noprast jau tā dēvētajos treknajos gados, kad vienlaikus kāpa cena gan akcijām, gan dārgmetāliem, tomēr brīžos, kad tirgu piemeklēja vājuma brīži, zelts aizvien spēja pildīt savu glābšanas rinķa funkciju.

Pēc bankas Citadele Finanšu tirgus daļas vadītāja Jāņa Bērziņa domām, līdz pagājušās nedēļas beigām viennozīmīgi varējām uzskatīt, ka zelta cenai ir stabila, pieaugoša tendence. Kopš 2008. gada beigām līdz pat šā gada septembra trešajai nedēļai zelts bija praktiski vienīgais aktīvs, kas saglabāja stabilu pieaugumu vairāku gadu garumā.

«Šis pārliecinošais pozitīvisms daudziem speciālistiem lika bažīties - vai pārlieku liela uzticēšanās zeltam neradīs jaunu cenu burbuli jo, kā zināms, nekas neaug mūžīgi un lielākas vai mazākas cenu korekcijas ir neizbēgamas. Kopš šā gada augusta sākuma tirgus dalībnieki bija kļuvuši ļoti piesardzīgi attiecībā uz zeltu un ļoti ātri mēģināja reaģēt uz cenu izmaiņām. No vienas puses, pie strauja krituma investori mēģina ātri atbrīvoties no spekulatīviem ieguldījumiem, no otras puses, paturot prātā ne visai skaidro Eiropas un ASV ekonomiku nākotni un naudas drukāšanu, investori izmantoja katru negatīvo ziņu, lai papildinātu zelta krājumus,» tirgus nianses ieskicē J. Bērziņš. Pēc eksperta domām, zelts pašlaik piedzīvo savu popularitātes augstāko vilni. Par to runā gandrīz visi, un tas tiek uzskatīts par drošā patvēruma investīciju. «Tomēr pagājušās nedēļas nogalē notika tas, par ko daudzi iepriekš bažījās, un zelta cena nokrita no 1827 līdz 1628 ASV dolāriem par unci, kas ir nedaudz vairāk nekā 10%. Varētu teikt, ka zelta burbulī parādījās nopietna plaisa,» tirgus norises skaidro Citadeles eksperts.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra