Zem eglītes būs tukšāk

Investors
2011. gada 22. decembris 12:48

Savienoto Valstu Federālā rezervju banka lēš, ka šā gada trešajā ceturksnī biržās notikušās akciju cenu krišanās dēļ Amerikas mājsaimniecības zaudējušas 2,4 triljonus dolāru. Tas ir viens no skaidrojumiem amerikāņu salīdzinoši nelielajam Ziemassvētku iepirkšanās optimismam šogad.

Arī ASV Tirdzniecības departaments ziņo, ka par spīti tradicionālajai iepirkšanās sezonai, kas Amerikā sākas pirms Pateicības dienas novembra ceturtajā ceturtdienā un turpinās līdz Ziemassvētkiem, mazumtirdzniecības apjomu pieaugums ir aizvien krities, novembrī pret iepriekšējo mēnesi sasniedzot vien 0,2%. Septembrī un oktobrī mazumtirdzniecības pieaugums attiecīgi bijis 1,3% un 0,6%. Laikraksts The New York Times vērtē, ka novembra salīdzinoši sliktie finanšu rādītāji mazumtirdzniecībā varētu būt dēļ šogad sevišķi lielajām atlaidēm, ar ko tirgotāji sacentušies par klientu piesaistīšanu.

Šogad pie jau tā bažīgajām prognozēm par patērētāju vēlmi tērēt pievienojies arī «nelabvēlīgs» kalendārs, kur lielākā pirmssvētku iepirkšanās diena – sestdiena pirms Ziemassvētkiem – iekrīt pašā Ziemassvētku vakarā. Lai gan ASV ir tradīcija svētku svinēšanā uzsvaru likt tieši uz Ziemassvētku rītu, bīstamais tirgošanās un svinēšanas lielo datumu tuvums daudzus lieltirgotājus ir padarījis nervozus, par lielo atlaižu dienu – Supersestdienu – savās veikalu ķēdēs izsludinot jau iepriekšējo sestdienu.

Nacionālā Mazumtirgotāju federācija, kas ir Amerikas galvenā mazumtigotāju apvienība, par spīti bažām gan ir paaugstinājusi ieņēmumu prognozi no iepriekšējiem 2,8% uz 3,8%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Pēc Gallup datiem, pērn amerikāņu mājsaimniecība svētkiem vidēji iztērējusi vairāk nekā sākumā prognozēts – 743 dolārus domāto 638 vietā. Tas ļauj cerēt, ka arī šogad drūmākās prognozes var arī nepiepildīties.

Salīdzinoši Euromonitor ziņo, ka pērn Ziemassvētkiem vidēja vācu ģimene tērējusi 613 eiro, kas ES ir otrie lielākie svētku tēriņi pēc Lielbritānijas, kur apdāvinājušies vidēji par 756 eiro uz mājsaimniecību. Pat krīzes mocītajā Spānijā dāvinātprieks pērn sitis samērā augstu vilni – par 623 eiro uz mājsaimniecību.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra