Nedēļa finanšu tirgos sākusies ar dramatiskiem notikumiem – pirmdien strauju kritumu piedzīvoja akciju indeksi, sākot no Ķīnas līdz pat ASV, samazinājās dolāra vērtība, izejvielu cenas un citu aktīvu vērtība.

Tā, ASV akciju indeksa Standard&Poor’s 500 vērtība saruka par 3,9%, tādējādi indekss kopš visu laiku augstākā līmeņa sasniegšanas 20. maijā ir samazinājies par 11,3%. Gandrīz visi 500 tā dalībnieki dienu noslēdza ar kritumu.

Arī Dow Jones Industrial Average saruka par 3,6%, sasniedzot zemāko cenu kopš pērnā gada februāra. Visi 30 šajā indeksā iekļautie uzņēmumi piedzīvoja cenas kritumu.

Visi pasaules galvenie indeksi saruka par vairāk nekā 5%, un pirmdien īpašniekus mainīja gandrīz 14 miljardi akciju, kas ir lielākais apjoms kopš 2011. gada augusta.

Indekss, kas mēra svārstīgumu tirgū VIX jeb tā saucamais baiļu indekss pirmdien pieauga līdz vairāk nekā 6,5 gadu augstākajam līmenim.

Investoru vidū satraukumu rada bažas par pasaules ekonomikas izaugsmi nākotnē, ņemot vērā izejvielu cenu kritumu un Ķīnas ekonomikas izaugsmes palēnināšanos.

Analītiķu domas par turpmāko akciju tirgus virzienu krasi dalās. Tā, piemēram, BMO Capital eksperts Braians Belskis uzskata, ka patlaban ASV akciju tirgus jau sešu gadus atrodas 15-20 gadu buļļu tirgus fāzē (ir tirgus pieaugums). Iepriekš viņš prognozēja, ka nākamo 3-5 gadu laikā var gaidīt pieaugumu par 8-10% gadā.

B. Belskis pārstāv ekspertu grupu, kas prognozē kāpumu, un uzskata, ka pārdošanas viļņi, korekcijas vai pat tirgus sabrukums ir daļa no ilgtermiņa buļļu tirgus, raksta Business Insider.

«Mēs domājam, ka ASV akciju cenu kritums ir normāls, veselīgs un drīz beigsies,» viņš norāda, piebilstot, ka korekcijas ir normālas un nepieciešamas.

Savukārt, saskaņā ar DoubleLine Capital līdzdibinātāja Džefrija Gundlaha teikto, ASV akcijas visdrīzāk piedzīvos vēl vienu spēcīgu pārdošanas vilni, pirms sāksies korekcija.

Db.lv jau rakstīja, ka pirmdien Ķīnas kompānijas akciju cenas piedzīvoja strauju kritumu, jo tirgus dalībnieku vidū aizvien lielāku stresu radīja bažas par valsts ekonomikas izaugsmes palēnināšanos, kā arī svārstīgie finanšu tirgi, raksta Reuters. Ķīnas akciju tirgus kritumam sekoja pārējas pasaules biržas. Arī otrdien Ķīnas akciju indekss samazinājās par nepilniem 7%.

Goldman Sachs eksperti uzskata, ka pārdošanas vilnis Ķīnas tirgū turpināsies vēl vismaz sešas nedēļas, taču var ieilgt līdz pat diviem mēnešiem. Jaunākajās rekomendācijās klientiem analītiķi uzsver, ka tikai pozitīvi ekonomikas dati var apstādināt straujo Ķīnas akciju indeksa kritumu, un pirmās pazīmes par šādu datu publikāciju var parādīties ne ātrāk par pusotru mēnesi. Līdz šim Ķīnas valdība tirgu ir centusies balstīt ar dažādiem paziņojumiem par politikas izmaiņām un finansējumu, taču Goldman eksperti neuzskata, ka tas ir pietiekami labs stimuls.

Ja amatpersonas rīkosies līdzīgi kā iepriekš, ceturtajā ceturksnī var gaidīt mērenu izaugsmes palielināšanos, uzskata analītiķi.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra