Ar naudas piesaisti startup jomā nekas nebeidzas – nepieciešams abām pusēm nokārtot attiecības un iezīmēt spēles lauku, tāpat biznesa dēļ vecmāmiņas māju ieķīlāt nevajadzētu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Lai privātais investors jeb biznesa eņģelis ieguldītu agrīnas stadijas uzņēmumā, tam jābūt ar skaidru ideju un jāsaista konkrētā investora interese. «Man visvairāk patīk tāda veida inovācijas, kur visiem redzams, ka ir atrisināts kāds trūkums, defekts, kaut kā neesamība tirgū. Redzami noderīgai lietai ir lielāka varbūtība piesaistīt investīcijas,» tā zvērinātu advokātu biroja Borenius organizētajā un Dienas Biznesa atbalstītajā konferencē Darījumi 2.0 – startup pirkšana un pārdošana norādīja SAF Tehnika valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, kurš pēdējos gados pastāvīgi ir bijis iesaistīts vairāku uzņēmumu darbībā – kā īpašnieks, investors, biznesa eņģelis, investīciju fondu pārstāvis. Vieglāk vienmēr ir piesaistīt otro investīciju, nekā pirmo, jo to parasti iegulda t.s. FFF (friends, fools, family – draugi, muļķi, ģimene). «Biznesa eņģeļi nav muļķi, tas ir nākamais līmenis. Pārlieciniet brālēnu ieguldīt tūkstoti, pie eņģeļiem jau dabūsiet piecus vai desmit,» viņš turpina. Lielākoties Latvijā visos pasākumos, kur pulcējas iesācējuzņēmumu pārstāvji, redzamas vienas un tās pašas sejas. «Tāpēc sniegtajai informācijai jābūt konsekventai. Nevar katrā reizē stāstīt kaut ko citu, jo komūna kopumā ir maza. Protams, ideja laika gaitā mainās, bet nevar būt tāda situācija, ka vienam stāsta vienu, citam – ko citu. Tad rodas šaubas,» skaidro N. Bergs.

Neieķīlā māju

Nereti savu ideju prezentē cilvēki, kam tā radusies, bet komandā nav neviena tehniskā speciālista. Gadās, ka plāns ir izveidot otru Facebook, par investoru naudu noalgojot programmētājus, bet uz potenciālā ieguldītāja specifiskākiem jautājumiem atbildēt nespēj. «Ja ejat pie investora, jāspēj izstāstīt par savu ideju, atbildēt uz triviāliem tehniskiem jautājumiem. Tā ir būtiskākā kļūda – ja dibinātājos nav inženieri, kuri produktu ir izsāpējuši, naudu, visticamāk, nedabūt,» novērojis N. Bergs. Vēl viens aspekts, kāpēc svarīgi, ka inženieri ir uzņēmuma īpašniekos, ir tas, ka bieži vien ar inženieriem sadzīvē ir grūti un kāda triviāla iemesla dēļ viņi var pamest uzņēmumu un projekts «izgāžas». N. Bergs uzsver, ka investori iegulda komandā. Viņa pieredzē nav neviena iesācējuzņēmuma, kurš izpilda sākotnējo biznesa plānu. Tāpēc laba komanda nodrošinās to, ka idejas autori labāk spēs tikt galā ar grūtībām. «Būtiski saprast, ka neveiksme nav nāve, jūsu bizness nav jūsu dzīve. Startup mirst, un tā ir normāla lieta, ka no desmit uzņēmumiem deviņi nomirst,» uzsver N. Bergs.

Visu rakstu Investorus tikai ar sapņu pilīm nevar piesaistīt lasiet 8. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra