Junkers iziet cauri

Finanses
2015. gada 29. maijs 08:50

Investīciju atdzīvināšanai iecerētais plāns kārtējās nakts sarunās Briselē ir dabūjis zaļo gaismu, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijas prezidentūras vadībā Eiropas Parlamenta (EP) atbildīgie pārstāvji diskusijās ar ES Padomes pārstāvjiem ir panākuši pagaidu vienošanos par t.s. Junkera plānu jeb Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (ESIF) regulu, ziņo EP. Latvijas Finanšu ministrija norāda, ka pēdējās sarunas pirms vienošanās nodošanas visa EP balsojumam bijušas spraigas un ilgušas 12,5 stundas. Zināms kompromiss ir panākts arī Latvijā kritizētajā ESIF plāna daļā par tā bāzes finansējumu.

Drusku jēdzīgāk

Pērn novembrī ESIF tika pasniegts kā jaunās Eiropas Komisijas (EK) solītais Eiropas ekonomikas atdzīvināšanas plāns. Junkera plāna pamatā ir ideja par 16 mljrd. EUR lielu garantiju fondu, no kura tiks garantēti banku kredīti dažādiem infrastruktūras, zinātnes u.c. projektiem, kuru konsultēšanai īpaši veidotā neatkarīgo ekspertu grupa būs atzinusi par Eiropas ekonomikas izrāvienam nozīmīgiem.

Bāzes finansējums ESIF paredzēts no Eiropas Investīciju bankas – pieci mljrd. EUR – un ES budžeta. No ES budžeta dažādām pozīcijām līdz 2020. gadam fonda nepieciešamajām kredītgarantijām paredzēts veltīt astoņus mljrd. EUR. Tā kā budžets ir noteikts lielums, naudu no tā var dabūt tikai ar līdzekļu pārdali, kas arī ir EP, EK un Padomes politisko strīdu iemesls.

Pašreizējā vienošanās paredz, ka pārdalīti tiks pieci mljrd. EUR – 2,8 mljrd. būs no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF) un 2,2 mljrd. – no programmas Apvārsnis 2020. Atlikušie trīs mljrd. EUR laika posmā no 2016. līdz 2020. gadam nāks no ES budžeta neizlietotajām rezervēm.

Visu rakstu Junkers iziet cauri lasiet 29. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra