Kreditorus aizsargās vairāk

Finanses
2015. gada 2. marts 08:52

Kreditoriem būs vairāk tiesību, uzņēmumu valdei rūpīgāk būs jāseko saistību izpildei, mazākas kļūs iespējas ļaunprātīgai maksātnespējas izmantošanai


To paredz Maksātnespējas likuma grozījumi, kas stājas spēkā šā gada 1. martā. Vairāki aptaujātie atzina, ka izmaiņas varēs vērtēt tikai tad, kad tās būs darbojušās vismaz 6 – 10 mēnešus. 


Par vienu no fundamentālajiem jauninājumiem tiek uzskatīta ieviestā maksātnespējīgā uzņēmuma valdes locekļu civiltiesiskā atbildība par grāmatvedības dokumentu nenodošanu administratoram. «Līdz šim nenododot grāmatvedības dokumentus, valdes locekļi riskēja ar administratīvo atbildību neliela naudas soda apmērā, bet varēja izvairīties no civiltiesiskās un krimināltiesiskās atbildības par uzņēmuma izsaimniekošanu, jo bez dokumentiem bija apgrūtināta iespēja to atklāt un pierādīt,» līdzšinējās sistēmas nepilnības rāda maksātnespējas eksperts, Deloitte Legal vadošais jurists Helmuts Jauja. Tāpēc tagad, ja valdes locekļi, sākoties maksātnespējas procesam, nenodos dokumentus vai nodotie dokumenti būs tādā stāvoklī, ka neļaus gūt priekšstatu par iepriekšējiem darījumiem, no valdes locekļa varēs piedzīt zaudējumus maksātnespējas procesā nesegto kreditoru prasījumu apmērā. Tādējādi vairs nevajadzētu būt situācijām, kad izdevīgāk ir grāmatvedības dokumentus nobēdzināt vai iznīcināt nekā nodot administratoram.

Izmaiņas arī strikti nosaka termiņu, kādā uzņēmuma valdei ir pienākums iesniegt maksātnespējas pieteikumu, ja uzņēmums netiek galā ar kārtējām saistībām un nav iespējams rast citus risinājumus situācijas uzlabošanai. 


Plašāk lasiet rakstā Kreditorus aizsargās vairāk
 pirmdienas, 2. marta, laikrakstā Dienas Bizness (4. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra