Starptautiskā reitingu aģentūra Standard & Poor's (SP) pazeminājusi Krievijas kredītreitingu līdz «atkritumu līmenim». Latvijas ekonomisti tajā draudus nesaskata, norādot, ka mūsu uzņēmēji jau tā ar piesardzību raugās uz lielo kaimiņu un meklē, kā tirgu diversificēt, trešdien raksta laikraksts Diena.

Ekonomikas zinātņu doktors Edgars Voļskis Dienai saka, ka tas ievērojami sadārdzinās aizdevumu likmes, rublis kļūs vēl vājāks un importēto resursu cenas kļūs dārgākas. «Krievijas tautsaimniecībai būs vai nu vairāk jāstrādā un jāpelna, vai mazāk jātērē pieejamie resursi. Latvijas uzņēmējiem būtu jau tagad aktīvi jāmeklē jauni tirgi Austrumāzijā un Āfrikā,» brīdina ekonomists.

Parasti pēc ekonomiskiem satricinājumiem ir nepieciešami vismaz trīs gadi, lai tautsaimniecība normalizētos. Tomēr Krievijas gadījumā nedienām gals vēl nav redzams, līdz ar to atskaites punkta, no kā varētu sākt skaitīt šos gadus, vēl nav.

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis aicina apzināties, ka tas ir tikai vērtējums, kas brīdina mūsu uzņēmējus par šī tirgus riskantumu un attīstības perspektīvām. «Kaut kāda ekonomiskā sadarbība būs tā vai tā. Jautājums ir par peļņu. Protams, visiem uzņēmumiem, kas tur darbojas, pirmais ieteikums būtu pārskatīt esošo darbību un samazināt riskus. Uzņēmējiem būtu jāpamaina sadarbības nosacījumi, piemēram, nosakot priekšapmaksas,» saka D. Gašpuitis, norādot, ka sarunās pašmāju uzņēmumi atklājuši, ka ir gatavi Krievijā ciest zaudējumus līdz maksimālajai robežai. «Viņi paši skriet prom netaisās. Mūsu uzņēmēji šo tirgu pametīs tikai tad, kad būs spiesti aiziet, kad sadarbība kļūs neizdevīga. Ja sadarbība tiek samazināta vairāk, nekā ir ekonomikas kritums, tad ieguvēji ir tie, kas tirgū paliek,» viņš saka un aicina saprast, ka joprojām daudziem uzņēmējiem alternatīvus tirgus atrast ir ļoti grūti.

Plašāk lasiet rakstā Krievijas kredītreitings Latvijas tirgu neietekmēs trešdienas, 28. janvāra, laikrakstā Diena (4.-5. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra