Pagājušajā gadā nodokļu maksājumos valsts budžets papildināts ar 5,29 miljardiem eiro, tostarp 0,935 miljardus devis iedzīvotāju ienākuma nodoklis, bet 1,581 miljardu eiro – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, liecina Valsts ieņēmumu dienesta publicētie dati.

Lai noskaidrotu, kuras nozares aizvadītajā gadā valsts budžetā devušas lielāko pienesumu, Lursoft veicis pētījumu, kura laikā apkopotas TOP nozares, kuras nodokļos valsts budžetā pērn samaksājušas lielākās summas, kā arī analizēti reģionos strādājošie uzņēmumi.

Lursoft apkopotie dati rāda, ka lielāko pienesumu valsts budžetam 2014.gadā nodrošinājuši uzņēmumi, kuri darbojas degvielas, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā vairumtirdzniecības, kā arī degvielas mazumtirdzniecības nozarēs, kas ir likumsakarīgi, ņemot vērā, ka ievērojamu daļu no katra nopelnītā eiro par pārdoto degvielu veido nodokļi, tostarp akcīzes, pievienotās vērtības nodoklis u.c. nodokļi.

Lielākais nodokļu maksātājs gan degvielas mazumtirgotāju grupā, gan arī valstī kopumā pagājušajā gadā bijis SIA Statoil Fuel & Retail Latvia, kas valsts budžetu pērn papildinājis ar 198,163 miljoniem eiro, savukārt otrajā vietā ierindojies lietuviešu UAB Mažeikiu naftos piederošais degvielas vairumtirgotājs SIA Orlen Latvija ar 144,333 miljonu eiro lielu pienesumu valsts budžetam.

Analizējot nozares, kuras valsts budžetam devušas lielāko nodokļu pienesumu, pa reģioniem, redzams, ka dažādos reģionos atšķiras arī līdernozares. Starp galvaspilsētā reģistrētajiem uzņēmumiem vislielākos nodokļu maksājumus devuši degvielas mazumtirgotāji, degvielas, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā vairumtirgotāji, kā arī tabakas izstrādājumu vairumtirgotāji, tādējādi atspoguļojot arī valsts kopējās tendences. Pierīgas reģionā pēc samaksātajiem nodokļiem līderos izvirzījusies pārtikas mazumtirdzniecības nozare, kas aizvadītajā gadā valsts budžetu papildinājusi ar 54,39 miljoniem eiro, tiesa gan, 40,57 miljonus eiro no šīs summas veido SIA Maxima Latvija maksājumi valsts kopbudžetā. Trešais lielākais nodokļu maksātājs Pierīgā pagājušajā gadā bijis aviotransporta palīgdarbību nozare, kura valsts budžetā 2014.gada laikā samaksājusi 20,56 miljonus eiro. Jāteic gan, ka lauvas tiesu no šīs summas jeb 13,08 miljonus eiro nodrošinājuši VAS Starptautiskā lidosta Rīga nodokļu maksājumi, bet vēl 4,69 milj.EUR devuši VAS Latvijas gaisa satiksme samaksātie nodokļi.

Lursoft apkopotā informācija rāda, ka degvielas, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā vairumtirdzniecības nozare lielākos nodokļu maksājumus nodrošinājusi gan Kurzemē, gan Latgalē un Zemgalē, un līderpozīcijā atšķirības redzamas vien Vidzemē, kur pirmo vietu ar 21,4 miljonu eiro lieliem maksājumiem stabili ieņem alus ražošana. Jānorāda gan, ka teju 94% no šīs summas nodrošinājuši AS Cēsu alus, bet vēl 4,74% – SIA Piebalgas alus nodokļu maksājumi.

Pēc Lursoft novērojumiem, teju visos reģionos starp lielākajiem nodokļu maksātājiem sastopama pārtikas mazumtirdzniecības nozare, izņēmums ir vien Rīga un Zemgale. Pēdējā līdztekus degvielas vairumtirgotājiem ierindojusies arī slimnīcu darbība un reģionam raksturīgā lauksaimniecības nozare – graudaugu (izņemot rīsu), pākšaugu un eļļas augu sēklu audzēšana, kas valsts budžetu 2014.gadā papildinājusi ar 6,47 miljoniem eiro.

Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kuras bijušas nozares, kuru pārstāvošie uzņēmumi visvairāk samaksājuši nodokļos.


 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra