Latviešiem laikam naudu nevajag

Finanses
2015. gada 22. oktobris 11:33

Inovācijām mazajā un vidējā biznesā domātā ES palīdzība Latvijā tiek gandrīz ignorēta; citviet dalībvalstīs šie fondi iemantojuši pat histērisku popularitāti un nacionālajām ekonomikām paredzamu atdevi, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Visu laiku vērienīgākās ES inovāciju programmas Apvārsnis 2020 (Horizonts 2020 jeb H2020) kopējais budžets ir 80 mljrd. eiro. Šis kapitāls paredzēts plaša spektra pētniecības un attīstības (R&D) projektiem, lai mudinātu pētniekus un uzņēmējus sadarboties. Programma ir apjomīga, un viena tās daļa – t.s. MVU instruments – 2,8 mljrd. eiro apmērā finanšu periodā līdz 2020. gadam ir veltīta tieši mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU). Līdz septembra sākumam dalībvalstu uzņēmumu atsaucība šim piedāvājumam ir ļoti atšķirīga un Latvijas gadījumā pat nesaprotami niecīga.

DB jau rakstīja (15.06.), ka sevišķi bēdīga aina ir H2020 apakšprogrammā MVU instruments, kur pēc Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) datiem pērn startēja 84 uzņēmumi, bet uz otro fāzi kandidēja tikai divi. Iznākumā pirmajā fāzē finansējumu reāli piesaistīja tikai trīs. Jāpiebilst, ka uzņēmumiem nav obligāti jāpiedalās MVU instrumenta pirmajā fāzē, lai kandidētu uz otrās fāzes finansējumu, ja inovācijas projekts tai jau atbilst. Salīdzinājumam – Igaunijai bija 100 pieteikumi un 14 sekmīgi projekti, un to kopējais skaits, kā redzams, ir krietni audzis, ko nevar teikt par Latviju.

Īpatnēja ir milzīgā aktivitāte dažās dalībvalstīs apakšprogrammā MVU instruments. Spānija šai ziņā ir līdere, sekmīgo pieteikumu ziņā apmēram 2,5 reizes apsteidzot Vāciju. Spānijas vēstnieks Latvijā Pedro Migels Himeness Načers DB noliedz, ka aiz tā kaut kā sevišķi aktīvi stāvētu Spānijas valdība. Iemesls savdabīgajai statistikai, viņaprāt, ir ļoti aktīvā biznesa pārstāvniecības organizāciju darbošanās gan Briselē, gan pašā Spānijā, mērķtiecīgi rosinot un palīdzot spāņu uzņēmējiem gūt maksimālu labumu no ES dotās iespējas.

Nevajag baidīties

Dānijas uzņēmējs un biznesa konsultants Ufe Bundgārds-Jergensens, kurš kopš pagājušā gada pavasara ir arī Eiropas Komisijas Izpētes un inovācijas ģenerāldirektorāta H2020 MVU inovāciju padomdevēju grupas vadītājs, kopš 90. gadiem ir viesojies Latvijā, un pēdējā laikā šeit iegriežas tieši MVU konsultēšanai par H2020 inovāciju projektiem – kā tos pareizi veidot un plānot biznesa attīstību un atbalstu. Uz DB jautājumu, vai Latvijas zemajam līdzdalības jautājumam ir kāds sakarīgs skaidrojums, viņš teic, ka tāds ir, bet ar to nevajag samierināties – Latvijas MVU noteikti ir potenciāls daudz lietderīgākai H2020 kapitāla izmantošanai savās interesēs.

Visu rakstu Latviešiem laikam naudu nevajag lasiet 22. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra