Latvijā kāpums neticami
 spējš

Finanses
2015. gada 30. aprīlis 11:01

Kopš gada sākuma Latvijas ieguldījumu fondos straujš 
kāpums; akciju 
tirgus iepriecina


Pēc mērenā kopējā 2014. gada atvērto fondu snieguma, kur obligāciju un naudas tirgus fondu gada ienesīgums bija robežās no -44,1% līdz +15,5%, jaukto fondu gada ienesīgums bija robežās no -0,4% līdz +9,5% un akciju fondu gada ienesīgums – robežās no -43,4% līdz +20,2%, šā gada pirmais ceturksnis uzsākts ļoti veiksmīgi, un Latvijas ieguldījumu fondi uzrāda līdz pat 58% ienesīgumu. 


Iespaidīgus rādītājus sniedz Krievijas akciju fondi, tomēr fondu pārvaldnieki tajos iegulda piesardzīgi. Salīdzinot ar valsts obligācijām un citiem fiksēta ienākuma aktīviem, pievilcīgu sniegumu demonstrē akciju tirgus, rosinot uz augstāka riska ieguldījumiem. Paaugstināta riska aktīviem ļoti pretimnākoša ir arī G7 valstu centrālo banku politika.


SEB Wealth Management valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenfelds aicina uz atsevišķo fondu augstajiem rādītājiem lūkoties piesardzīgi: «Kāpēc daži SEB fondi šogad ir uzrādījuši tik labu ienesīgumu, piemēram, SEB Russia Fund +50,58%, SEB Concept Biotechnology Fund +30,61%? Mēs aicinām fondu rezultātus vērtēt ilgtermiņā – vairāku gadu perspektīvā. Šis rādītājs ir par periodu no šā gada sākuma līdz šodienai, tātad nepilni četri mēneši. Konkrētais periods finanšu tirgos – īpaši akcijām – ir bijis ļoti labvēlīgs, kas pamato to, kāpēc visi SEB fondi ir uzrādījuši pozitīvu ienesīgumu.» Viņš skaidro, ka SEB Russia fund un SEB Concept Biotechnology ir fondi ar ļoti augstu riska pakāpi (riska skalā 6 no 7) un standartnovirzi. «Tas nozīmē, ka fondu ienesīguma svārstības ir ļoti lielas – fonds var būt gan lielos mīnusos, gan plusos un šī situācija tiek uztverta kā normāla. 


Papildus, vērtējot rezultātus, jāņem vērā arī katra fonda specifika. SEB Russia Fund īstermiņa panākumi ir saistīti ar šā brīža ģeopolitisko situāciju Krievijā (pagājušajā gadā ļoti ilgi bija negatīvs ienesīgums; tagad fonds sāk atgūties). Savukārt SEB Concept Biotechnology koncentrējas uz specifiskiem ieguldījumiem šaurā nišā. Šā fonda rezultāts bieži ir saistīts ar dažu uzņēmumu veiksmi vai neveiksmi konkrētā periodā.»


Plašāk lasiet rakstā Latvijā kāpums neticami
 spējš un Ieguldījumu uzrāviens ceturtdienas, 30. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (6.-7. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra