Neskatoties uz ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos un gausāku nodarbinātības pieaugumu, situācija darba tirgū turpina uzlaboties. Latvijā vidējā bruto alga pērn uzrādīja visstraujāko kāpumu salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm, palielinoties par 6,8%. secinājuši SEB bankas eksperti jaunākajā Baltijas mājsaimniecību finanšu apskatā.

Vidējās bruto algas pieaugumu visās trīs Baltijas valstīs ietekmēja minimālās algas palielināšana. 2014.gada pēdējā ceturksnī vidējā alga Igaunijā bija 826 eiro, Latvijā 575 eiro, bet Lietuvā - 554 eiro.

Igaunijā pēc straujā kāpuma 2013. gadā, algas palielinājuma temps pagājušajā gadā samazinājās. Lietuvā vidējā bruto alga pieauga par 4,6% — lēnāk nekā pārējās Baltijas valstīs, tomēr gada otrajā pusē pieauguma tempos bija straujāks nekā gada pirmajos ceturkšņos.

Statistikas pārvaldes dati liecina, ka visstraujāk algas pēdējo 6 gadu laikā Latvijā pieaugušas citu pakalpojumu sniegšanā (vidējā alga pieauga par 49% salīdzinājumā ar 2008. gadu), lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā (par 25%), kā arī nekustamo īpašumu jomā (par 24%).

Lietuvā lielākais algas pieaugums krīzes un pēckrīzes periodā vērojams informācijas un komunikācijas uzņēmumos (par 37,5% salīdzinājumā ar 2008. gadu), ūdens apgādes un atkritumu apsaimniekošanas jomā (par 22,5 %) un lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības jomā (par 17,7%). Kā liecina statistika, Lietuvā pirmskrīzes algu līmenis nav sasniegts celtniecībā (vidējā alga kritusies par 10,6% salīdzinājumā ar 2008. gadu) un valsts pārvaldē (par 2,3%).

Igaunijā vislielākais algu kāpums ir elektroenerģijas, gāzes, siltuma apgādes un gaisa kondicionēšanas nodrošinājuma jomā — vidējā alga salīdzinājumā ar 2008. gadu ir augusi par 49,1%. Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādes jomā vidējā alga ir pieaugusi par 36,8%, bet lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā algas kāpums sešu gadu laikā sasniedzis 31,7%. Citu pakalpojumu sniegšanas jomā vērojama pēdējos sešos gados vērojama vissliktākā algu dinamika — kritums par 5,8% salīdzinājumā ar pirmskrīzes līmeni.


 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra