Latvijas iekšējais apdrošināšanas tirgus (neskaitot ārzemēs parakstīto prēmiju apjomu) pērn pieaudzis par 11%, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas rīcībā esošie sākotnējie dati par pirmajiem apdrošinātāju darbības rezultātiem.

Izmaksāto atlīdzību apjoms palielinājies par 3%.

Kopumā 2014. gadā Latvijas tirgū apdrošinātāji parakstījuši prēmijas 347,6 miljonu eiro apmērā un izmaksājuši atlīdzības 194,7 miljonu eiro apmērā.

LAA vadītājs Jānis Abāšins uzsver, ka ļoti pozitīvi vērtējams, ka no lielajiem veidiem visstraujākais kāpums turpinās dzīvības apdrošināšana (ieskaitot uzkrājošo apdrošināšanu) – par 22%. Prēmijās parakstīti 82,5 miljoni eiro, atlīdzībās izmaksāti 40 miljoni eiro. Dzīvības apdrošināšana ir līdere Latvijas tirgū, sasniedzot jau gandrīz ceturto daļu – 23,7% – no kopējā parakstīto prēmiju apjoma. Izmaksāto atlīdzību apjoms samazinājies par 11%.

KASKO apdrošināšanā vērojams mērens pieauguma temps – 5%, pērn parakstītas prēmijas 62,5 miljonu eiro apmērā (18% no tirgus). Izmaksāto atlīdzību ziņā KASKO tradicionāli atrodas 1.vietā ar 42,8 miljoniem eiro (22% no tirgus).
Veselības apdrošināšanā parakstīto prēmiju apjoms vienmērīgi pieaudzis – par 14%, pērn sasniedzot 61,1 miljonu eiro (18% no tirgus). Līdzīgs pieaugums (+15%) vērojams arī izmaksātajās atlīdzībās, kuras sasniegušas 42,6 miljonus eiro (22% no tirgus).

OCTA apdrošināšanā pieaugums joprojām neliels – 5%, parakstītas prēmijas 53,6 miljonu eiro apmērā (15% no tirgus). Izmaksātās atlīdzības augušas straujāk – par 10%, sasniedzot 39,1 miljonu eiro (20% no tirgus).
Īpašuma apdrošināšanā ilgākā periodā manāms visvienmērīgākais pieauguma temps – pērn tas bijis 10%, savukārt izmaksāto atlīdzību apjomā izmaiņu praktiski nav bijis. Šajā veidā parakstītas prēmijas 49,6 miljoni eiro (14% no tirgus), izmaksātas atlīdzības 19,2 miljonu eiro (10% no tirgus) apmērā.

Aizvien straujāku kāpumu (pērn – par 16%) var novērot vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā, kurā parakstītas prēmijas 10,7 miljonu eiro apmērā (3% no tirgus). Izmaksātajās atlīdzībās šajā veidā pērn manāms nebūtisks kritums par 8%.
Līdzīgas tirgus daļas jau ierasti ir palīdzības (ceļojumu) apdrošināšanai – 2,6% no tirgus, un nelaimes gadījumu apdrošināšanai – 2,3% no tirgus. Palīdzības apdrošināšanā parakstītas prēmijas 9 miljonu eiro apmērā (13% pieaugums), nelaimes gadījumu apdrošināšanā – 8,1 miljona eiro apmērā (5% pieaugums).

Viens no uzkrājošās apdrošināšanas produktiem – mūža pensija – pērnā gada septembrī piedzīvoja gada jubileju. 2014. gada laikā mūža pensijas apdrošināšanā parakstītas prēmijas 1,2 miljonu eiro apmērā – šādu valsts fondēto pensiju kapitāla apjomu VSAA nodevusi apdrošinātājiem. Pērn saņemt mūža pensiju, kas ir alternatīva iespēja pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla saņemšanā, izvēlējušies 167 cilvēki. Mūža pensiju, tāpat kā valsts pensiju, pensionārs saņem līdz mūža beigām, un kā lielākā tās priekšrocība jāmin iespēja noteikt mantinieku, kas personas nāves gadījumā varēs turpināt saņemt neizmaksāto pensiju. Šim produktam prognozējams liels potenciāls, jo ar katru gadu aizvien vairāk personu, kas pensionēsies, būs pensiju 2. līmeņa dalībnieki.

LAA prezidents Jānis Abāšins uzsver, ka priecē dzīvības, veselības, ceļojumu un vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, atspēries mūža pensijas produkts. Smaga konkurence ir auto apdrošināšanas veidos – KASKO un OCTA. Stabilitāte un mazāk negadījumu ir īpašuma apdrošināšanā. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra