Reti novērojami gadījumi, kad naudas apstrādes iekārtas nepieņem jaunās Eiropas sērijas banknotes, informē Latvijas Banka.

Vakar tvitera lietotājs Rolands Tjarve savā šī sociālā tīkla kontā publicēja attēlu, kurā redzams kases automāts, kas nepieņem 2014.gada 23.septembra izlaiduma 10 eiro banknotes. Šis kases automāts atrodas Europark stāvvietā Rīgā, Elizabetes ielā.

Latvijas Banka, reaģējot uz sociālajos tīklos pieminēto situāciju, sazinājās ar stāvvietas automāta īpašnieku - kompāniju Europark. Noskaidrots, ka konkrētā iekārta ir tehnoloģiski novecojusi, kas ir iemesls, kāpēc tā nepieņem jauno 10 eiro banknoti. Uzņēmumā norādīja, ka jau šopavasar plānots veikt iekārtu atjaunošanu, līdz ar to šī problēma tiks novērsta un stāvvietas automāts būs pielāgots un gatavs arī nākamo Eiropas sēriju atpazīšanai, aģentūru LETA informēja centrālās bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Latvijas Bankas pārstāvis atzīmēja, ka šādi gadījumi, kad naudas apstrādes iekārtas ir tehnoloģiski novecojušas un nav vienkārši pārprogrammējamas, ir reti un uzņēmēji pievērš pienācīgu uzmanību savu iekārtu modernizācijai. Arī šajā gadījumā problēmas saistītas nevis ar to, ka pats komersants nevēlētos pieņemt jaunās banknotes vai Latvijas Banka nepalīdzētu tam adaptēt iekārtas, bet tikai tāpēc, ka tehniski vienkāršāk ir nomainīt veco iekārtu.

Latvijā izmantotās naudas apstrādes iekārtas, tostarp komercbanku naudas apstrādes iekārtas un degvielas, dzērienu, autostāvvietu, biļešu automāti, lielākoties tiek iegādātas Rietumeiropā, līdz ar to būtiskas problēmas ar Eiropas sērijas banknošu pieņemšanu nerodas. Pēc jaunas banknotes ieviešanas nepieciešamās izmaiņas lielākoties var veikt, pieslēdzoties pie iekārtas ar datoru un veicot programmatūras atjauninājumu.

Pērn izlaistajai jaunajai desmit eiro banknotei šoruden sekos uzlabota dizaina un drošības pazīmju naudas zīme ar 20 eiro nominālu. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra