Latvijas Unibanka

Pārskata periodā EUR/USD kurss svārstījās 210 punktu intervālā, taču pārskatu beidza tikai pie 10 punktus zemākas dolāra vērtības. Tas saistāms ar straujo Irākas kara attīstību, kuras ietekmē pārskata perioda pirmajā pusē dolārs uzkāpa par apmēram 240 punktiem. Tomēr līdz ar tirgus dalībnieku novēršanos no Irākas kara un pievēršanos ekonomiskajiem faktoriem, EUR/USD kurss veica šo pašu ceļu atpakaļ, pastiprinoties bažām par ASV ekonomikas stāvokli.

Pārskata perioda pirmajā pusē dolāru stiprināja ziņas par ASV vadītās koalīcijas panākumiem Irākā, ko raksturo gan straujā virzība uz tās galvaspilsētu Bagdādi, gan tās lidostas ieņemšana. Šīs nedēļas sākumā koalīcijas spēki iegāja Bagdādē bez gaidītās sīvās pretestības, savukārt britu spēki nostiprināja kontroli pār Irākas otru lielāko pilsētu Basru. Tirgus to uztvēra kā kara beigu signālu, un attiecīgi koriģēja arī dolāra vērtību, kas pakāpās par apmēram 200 punktiem viena dienas laikā.

Tomēr tālākais dolāra kāpums nesekoja, jo tirgus koncentrējās uz pēckara sekām un lielāku uzmanību pievērsa ekonomiskajiem faktoriem, kam pēdējo četru mēnešu laikā valūtas tirgos bija sekundāra loma. Pēdējo negatīvo ekonomisko rādītāju virknes ietekmē tirgus ģeopolitisko nenoteiktību nu ir nomainījusi ekonomiskā nenoteiktība. To veicināja ne tikai jautājums par Irākas pēckara atjaunošanas izmaksām un to avotiem, bet arī atsevišķi ekonomiskie indikatori, jaunākie no kuriem uzrāda nodarbinātības un pakalpojumu sektora samazināšanos ASV. Nodarbinātība uzrādīja zemāko līmeni pēdējā gada laikā, savukārt allaž spēcīgais pakalpojumu sektors, atbilstoši Piegāžu Vadības Institūta (Institute of Supply Management) pakalpojumu sektora indeksam ir piedzīvojis apjomu sarukumu, tā vērtībai samazinoties no 53.9 līdz 47.9 punktiem martā. Pakalpojumu izlaide uzrādīja kritumu pirmo reizi vairāk nekā gada laikā, un arī uzrādītā indeksa vērtība ir zemākā kopš 2001. gada oktobra.

Arī Eirozonas pakalpojumu izlaides indekss samazinājās, taču tam nebija būtiskas ietekmes uz EUR/USD kursu, jo tirgus dalībniekiem jau tāpat ir mazas ilūzijas attiecībā uz Eirozonas ekonomiku. No otras puses par labu eiro kalpo fakts, ka Eirozonai, atšķirībā no ASV, nav tekošā konta deficīta. Tā kā ASV tas ir visai ievērojams, tad tai ir nepieciešama investīciju ieplūde, lai nepieļautu dolāra vērtības samazināšanos.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra