Ir jākoncentrējas uz prioritāšu komplektu – eksportu un produktivitāti, kas iegriezīs tautsaimniecību, un tādējādi būs arī vairāk naudas

Tā spriež Dienas Biznesa Uzņēmēju kluba galvenais viesis – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Un tas arī ir svarīgākais viņa iztirzājamais jautājums: vai izdosies tautsaimniecību iekustināt tik ātri, cik gribētos. Uzreiz jāsaka, ka tas nebūs vienkārši. Bet iesāk J. Endziņš ar diagnozi, kāda ir pašreizējā situācija Latvijas tautsaimniecībā.

Pēc viena no salīdzināmiem lielumiem – globālās konkurētspējas indeksa – starp Baltijas valstu trio Latvija ierindojas 44. vietā, Lietuva ir 36., bet Igaunija – 30. vietā. Tātad atpaliekam. J. Endziņš uzsver četras dimensijas, kas Latvijai globālā konkurētspējas kontekstā ir neatrisināmais jautājums. Vispirms tas ir mazais tirgus, ko saredz ikviens nopietns spēlētājs. Otrs ir inovāciju griezums, trešais – institūciju darbs un visbeidzot – biznesa sarežģītība jeb, cik vienkāršas lietas mēs ražojam un kādus pakalpojumus sniedzam. AS ABLV Bank īpašniekam Oļegam Fiļam arī uz mēles bija jautājums par pēdējā laikā daudzkārt apspriestajām inovācijām. Kas tās tādas, pēc J. Endziņa domām, ir un no kurienes rodas? LTRK valdes priekšsēdētājs uzskata, ka jaunu produktu kontekstā inovācijām vajadzētu rasties zinātnieka un uzņēmēja kopīgā komandā. Savā prezentācijā viņš ir spiests atzīt, ka diemžēl stipra tilta starp biznesu un zinātni Latvijā nav.

Visu rakstu Aicina stāties pie uzņēmēju mikrofona lasiet 9. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra