Trešdien nebanku kredītdevējs AS Mintos iesniedza pieteikumu Administratīvā rajona tiesā par to, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir veicis nepareizu tiesību normu piemērošanu, informē Mintos pārstāvji.

Savā pieteikumā AS Mintos lūdz izdot jaunu administratīvo aktu, kurā nebūtu PTAC noteiktais liegums no šī gada 20. augusta uzņēmumam veikt prasījumu cedēšanu savstarpējo aizdevumu vai investīciju platformām.

Visticamāk, ka AS Mintos no valsts prasīs arī tam nodarīto zaudējumu piedziņu.

«Norādot, ka licencēts kredītdevējs nevar izmantot Civillikuma normas par prasījuma cesiju, lai cedētu trešajām pusēm prasījumus, kas izriet no darījumiem, kas noslēgti ar patērētāju, PTAC ir parādījis kompetences trūkumu juridiskajos jautājumos. Turklāt, uzliekot šo ierobežojumu, PTAC visdrīzāk ir pārkāpis savas pilnvaras. Mēs uzskatām, ka tiesiskā un demokrātiskā valstī uzraugošā iestāde nevar subjektīvi pieņemt lēmumus, klaji ignorējot spēkā esošu normatīvo regulējumu,» savu lēmumu sniegt pieteikumu tiesā skaidro AS Mintos vadītājs Mārtiņš Šulte.

AS Mintos vadība norāda, ka cesija ir standarta instruments, kas plaši tiek izmantots finanšu darījumos. Piemēram, VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka, izmantojot cesiju, pārdeva savus aizdevumus Hiponia. Tāpat komercbankas regulāri cedē aizdevumus citām finanšu institūcijām vai parādu piedzinējiem. AS Mintos vadībai nav skaidrs, kāpēc PTAC nav noteicis cesijas ierobežojumu arī šiem tirgus dalībniekiem, ja cedēšanu finanšu darījumos uzskata par neatbilstīgu normatīvajam regulējumam.

«Pieteikumu tiesā par PTAC lēmumu sniedzam, lai arī citi nebanku kredītdevēji Latvijā būtu konkurētspējīgi un varētu izmantot savstarpējo aizdevumu platformas papildu finansējuma piesaistei, kā rezultātā aizņēmējiem Latvijā būtu pieejami daudz lētāki kredīti. PTAC noteiktā ierobežojuma dēļ no Latvijas savstarpējo aizdevumu platformā kredītus var izvietot tikai juridisku personu finansētāji, ne privātpersonu,» norāda Mārtiņš Šulte, uzsverot, ka veidojas absurda situācija, ka Latvijas uzņēmumi savas darbības attīstībai šo finanšu piesaistes veidu nevar izmantot, kamēr citu valstu aizdevēji to aktīvi izmanto.

Mintos vadība norāda, ka konceptuāli neatbalsta tiesvedību kā problēmas risinājumu, tomēr līdz šim atbildīgās institūcijas nav izrādījušas interesi par jautājuma sakārtošanu. «Mēs esam rakstījuši vēstules, aicinājuši izveidot darba grupu, snieguši juristu atzinumus, tomēr astoņu mēnešu laikā valsts institūciju interese ir bijusi tuvu nullei, ja neskaita PTAC noteikto ierobežojumu. “Valsts atbalsts FinTech nozarei” ir novedis pie tā, ka sarakstei ar PTAC juridiskos jautājumos grupas uzņēmumi nu jau tērē tikpat vai vairāk nekā IT investīcijās,» skaidro Mārtiņš Šulte.

Mintos grupas uzņēmumi aicina gan Ekonomikas ministriju, gan Finanšu ministriju aktīvāk iesaistīties jautājuma risināšanā, stiprinot PTAC kompetenci vai rosinot funkcijas nodošanu Finanšu un kapitāla tirgus komisijai, kurā strādā finanšu jautājumos ar pieredzi un zināšanām bagātāki speciālisti.

Atbilstoši AS Mintos rīcībā esošai informācijai līdz šim nav saņemta neviena sūdzība no patērētājiem par to, ka nebanku kredītdevējs ir cedējis no aizdevuma izrietošos prasījumus platformā. Turklāt visos līgumos Mintos klienti ir devuši tam piekrišanu. No aizdevumu izrietošo prasījumu cedēšana savstarpējo aizdevumu platformām nekādā veidā nepasliktina aizņēmēja stāvokli, jo kredīta apkalpošanu turpina tā izsniedzējs. Tāpat juridiski pēc cesijas veikšanas AS “Mintos” paliek kā aizdevējs, jo cedētas tiek vienīgi prasījuma tiesības uz ienākošajiem maksājumiem.

Nebanku kredītdevējs AS Mintos izsniedz aizdevumus pret nekustamā īpašuma ķīlu auto vai īpašuma iegādei, dzīvesvietas labiekārtošanai, biznesa uzsākšanai, kā arī citu aizdevumu apvienošanai. Kredīta summas ir no 1000 eiro ar atmaksas termiņu no 3 mēnešiem līdz 20 gadiem. Līdz šim AS Mintos 70% kredītu ir izsniedzis iedzīvotājiem reģionos, turklāt liels īpatsvars ir saistīts ar nekustamā īpašuma labiekārtošanu.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra