Naftas cenas pasaules tirgū šogad saglabāsies zemas, taču tās nesniegs atbalstu globālās ekonomikas izaugsmei, ņemot vērā eirozonas, Ķīnas, Japānas un Krievijas nedienu negatīvo ietekmi uz ekonomisko aktivitāti, prognozē starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s.

«Zemām naftas cenām vajadzētu sniegt ievērojamu stimulu pasaules ekonomikas izaugsmei, taču vairāki faktori kompensēs ieguvumus no lētākas enerģijas,» norāda Moody’s.

Aģentūra prognozē, ka eirozonas ekonomika šogad pieaugs par 1%, reģistrējot gandrīz identisku izaugsmi kā pērn, bet 2016.gadā tā palielināsies par 1,3%.

«Eirozonā naftas cenu kritums tiek piedzīvots nelabvēlīgā ekonomikas vidē, kurā ir augsts bezdarbs, zemas vai negatīvas procentu likmes un politiskā neskaidrība atsevišķās valstīs,» teikts Moody’s ziņojumā.

Moody’s saglabāja nemainīgu iepriekš izteikto prognozi, ka G20 valstu ekonomikas izaugsme šogad un nākamgad veidos nedaudz zem 3%, kas ir gandrīz tikpat, cik pērn.

Taču aģentūra vēsta, ka ASV ekonomika nākamo divu gadu laikā gūs labumu no naftas cenu krituma, pateicoties lielākiem patērētāju un uzņēmumu tēriņiem. Moody’s ASV ekonomikas izaugsmi šim gadam paaugstināja no 3% uz 3,2%, bet nākamgad valsts iekšzemes kopproduktam (IKP) tiek prognozēts kāpums 2,8% apmērā.

Tikmēr Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempa palēnināšanos naftas cenu kritums apstādināt nespēs. Lielāki nodokļi enerģijas nozarē un valdības kontrolētās cenas atsevišķos enerģijas un transporta sektoros mazinās zemo nafta cenu pozitīvo ietekmi, uzskata Moody’s.

Savukārt Krievijā aģentūra prognozē būtisku recesiju, kas ilgs līdz 2017.gadam, bet Saūda Arābijā tiek sagaidīti lielāki fiskālie izdevumi, lai saglabātu pozitīvu izaugsmi un mazinātu naftas cenu krituma negatīvo ietekmi.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra