Pagājušonedēļ naftas cena pasaulē saruka līdz zemākajam līmenim sešu gadu laikā, un nav izslēgts, ka šī resursa vērtības lejupslīde turpināsies, par ko liecina arī vadošo investīciju banku aplēses.

Piemēram, Ziemeļjūras jēlnaftas Brent nākamā mēneša piegāžu kontrakta vērtība pašlaik ir noslīdējusi līdz 46,7 ASV dolāru par barelu atzīmei; savukārt ASV vieglās jēlnaftas cena Ņujorkas preču biržā dzīvojas pie 41 ASV dolāru par barelu atzīmes.

Pasaules melnā zelta tirgū vērojama pārprodukcija, un arvien pieaugošs analītiķu īpatsvars prognozē zemākas cenas – tuvāk 30 ASV dolāru par barelu atzīmei. Jāatgādina, ka iepriekšējo reizi naftas cena 30 ASV dolāru par barelu atzīmei pietuvojās 2008. gada beigās un 2009. gada sākumā, kad pilnā mērogā bija aizsvilusies globālā finanšu krīze. Jāatgādina, ka vēl tā paša gada vasarā ASV vieglās jēlnaftas vērtība gandrīz sasniedza 150 ASV dolāru par barelu atzīmi.

Piemēram, Citigroup analītiķi norāda, ka melnā zelta cenas var samazināties jūtami zem tiem cenu līmeņiem, kas spētu segt šī resursa ieguves izmaksas. Iestādes analītiķi skaidro, ka naftas ieguves apturēšana pati par sevi esot visai dārgs process un varot būt uz visiem laikiem (piem., naftas rezervuāros krīt tālākai ieguvei nepieciešamais spiediens). Tāpat kompānijām ir nepieciešamas saglabāt vismaz kaut kādu naudas plūsmu, lai tās, piemēram, spētu atdot parādus. Protams, kādā brīdī zemajām cenām būs ietekme uz naftas ieguves apjomu. «Ņemot vērā situāciju, kurā esam šobrīd, ir 90% iespējamība, ka nafta tiks tirgota «trīsdesmitnieka» [USD] robežās,» lēš minētās bankas izejvielu nodaļas eksperti.

Naftas cenu samazināšanos var stimulēt arī sezonālie faktori, jo aiz muguras būs vasaras autobraukšanas sezona. Zemās naftas cenas par savu stratēģisko naftas krājumu palielināšanu, visticamāk, tālāk liks domāt arī daudzām valstīm un biznesiem (lieli naftas un tās produktu krājumi parasti spēlē par labu zemākām cenām). DB jau šā gada pirmajā pusē rakstīja, ka daudzu pasaules valstu naftas krātuves ir piepildītas gandrīz līdz ūkai.

Tāpat Ķīnas akciju cenu burbuļa plīšana un juaņas devalvācija raisījusi bažas par cietāku šīs valsts tautsaimniecības piezemēšanos. Ja Ķīna buksēs, nekas labs uz vispārējas šī resursa pārprodukcijas fona negaida arī naftas patēriņa pieauguma rādītājus. Pret augstākām naftas cenām spēlē arī Irānas faktors. Ir panākta vienošanās saistībā ar šīs valsts urāna bagātināšanas programmu, kas nozīmē, ka tirgū pakāpeniski atgriezīsies simtiem tūkstošu Irānas naftas barelu.

Katrā ziņā daži tuvākie mēneši naftas cenu ziņā varētu būt visai depresīvi. Savukārt attiecībā uz nedaudz tālāku termiņu dominē prognozes par cenu palielināšanos. Liela daļa ekspertu lēš, ka uz nākamā gada beigām naftas cenai atkal vajadzētu atrasties tuvāk 70 ASV dolāru par barelu atzīmei. Tiesa gan, šajā jomā ir tik daudz nezināmo (un tā tas ir bijis vienmēr), ka prognozes un realitāte var būt visai atšķirīgas. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra