Pārprodukcija naftas tirgū patlaban spēcīgi spiež cenas uz leju, un izskatās, ka nākamajā gadā situācija neuzlabosies, raksta MarketWatch.

Pašlaik naftas cena ir par vairāk nekā 50% zemāka nekā pirms gada, taču saskaņā ar Goldman Sachs un Naftas Eksportētājvalstu organizācijas pārstāvju prognozēm, nākamajā gadā tā varētu sarukt vēl vairāk, sasniedzot pat 20 dolārus par barelu.

Venecuēlas naftas ministrs Jūlogilo del Pino svētdien paziņoja, ka OPEC nevar pieļaut cenu karus un tai jāveic pasākumi, lai jēlnaftas tirgu drīzumā stabilizētu. Jautāts, cik zemu naftas cena varētu sarukt nākamgad, ja OPEC nemainīs politiku, ministrs uzsvēris, ka ap 20 dolāriem par barelu.

Tajā pašā laikā arī Goldman Sachs eksperts Mišels Della Vigna sacījis BBC Radio 4, ka naftas cena var sarukt līdz 20 dolāriem par barelu. Tiesa gan, viņš piebildis, ka pastāv vien 15% iespēja, ka tas var reāli notikt, un, ja naftas cena līdz šim līmenim sarūk, tas būs vien īslaicīgs šoks, pirms tirgus atkal stabilizējas.

Pirmdien jēlnaftas cena atkal samazinājās, jo pasaules kompāniju ražošanas apjomi spiež uz cenām. ASV vieglās jēlnaftas WTI cena janvāra piegādēm saruka par 31 centu jeb 0,74% līdz 41,59 dolāriem par barelu, bet Brent cena janvāra piegādēm saruka par 16 centiem jeb 0,36% līdz 44,5 dolāriem par barelu.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra