Naftas cena pakāpjas

Finanses
2015. gada 21. septembris 12:59

Pirmdien naftas cena pasaules biržās pieauga par aptuveni 1% pēc tam, kad jaunākie dati uzrādīja, ka ASV naftas ieguves apjomi ir palēninājušies, savukārt eksperti norāda, ka 1,5 triljonu vērti ieguldījumi  pie pašreizējām cenām ir neekonomiski, raksta Reuters.

Pēdējā gada laikā naftas cena ir zaudējusi pusi no savas vērtības, jo ražošanas apjomi pasaulē aizvien vairāk pārsniedz pieprasījuma apmērus, turklāt zemās naftas cenas ir sākušas ietekmēt ieguves apjomus, īpaši ASV. Rezultātā vairākas ASV naftas ieguves kompānijas ir samazinājušas ieguves vietu skaitu jau trešo nedēļu pēc kārtas.

Rezultātā ASV vieglās jēlnaftas WTI cena pirmdien pakāpās par 70 centiem līdz 45,38 dolāriem, bet Ziemeļjūras naftas Brent cena pieauga par 60 centiem līdz 48,07 dolāriem par barelu.

Analītiķi norāda, ka zemās cenas vēl vairāk ietekmēs ražotājus ilgtermiņā, jo viņi patlaban nespēj pietiekami strauji samazināt izmaksas, lai sekotu naftas cenu kritumam.

«Kamēr operatori patlaban projektu izmaksas vēlas samazināt par vidēji 20-30%, ietaupījumi, sašaurinot pakalpojumu sektoru, sasniegs 10-15%,» lēš enerģētikas konsultāciju kompānijas Wood Mackenzie eksperti, piebilstot, ka tēriņi projektiem 1,5 triljonu dolāru apmērā pie pašreizējā naftas cenas līmeņa – 50 dolāriem - ir neekonomiski.

Analītiķi gan paredz, ka naftas cena turēsies pašreizējos zemos līmeņos, jo citi ražotāji, piemēram, Tuvie Austrumi un Krievija, ražo naftu rekordaugstos apmēros, cīnoties par tirgus daļām, taču tajā pašā laikā audzējot pārpalikumu tirgū.

ANZ eksperti paredz, ka ASV vieglās jēlnaftas cena nākamo sešu mēnešu laikā saruks zem 40 dolāriem par barelu, bet nākamgad tā vidējā cena būs 41 dolārs. Brent cena nākamgad būs vidēji 46 dolāri par barelu.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra