Naftas cenas kritums zem 50 dolāru par barelu atzīmes patlaban veicina runas tirgus dalībnieku vidū par jaunu, zemāku cenu ēru melnajam zeltam, kaut arī atgriešanās ļoti zemas cenas teritorijā ir diezgan nereāls scenārijs, raksta CNBC.

Gan Ziemeļjūras naftas markas Brent, gan ASV naftas WTI cena zem 50 dolāriem bija normāla situācija līdz 2005. gadam. 1990. gadu laikā Brent vidējā cena bija vien 18,37 dolāri, WTI – 19,7 dolāri par barelu, un abu marku nafta virs 50 dolāru atzīmes pirmo reizi pakāpās 2004.gada nogalē.

Ķīnas straujā ekonomikas izaugsme pēdējā desmitgadē kombinācijā ar pasaules naftas ražošanas apjomu stabilizāciju 2008. gadā uzdzina Brent cenu virs 140 dolāru atzīmes, un 90% laika pēdējā desmitgadē tā pavadījusi virs 50 dolāru atzīmes.

Patlaban naftas ražotāji, īpaši ASV, ražo rekordapmērus, neskatoties uz to, ka Ķīnas ekonomikas izaugsme ir stabilizējusies zemākos līmeņos nekā iepriekš, turklāt alternatīvie enerģijas avoti un labāka efektivitāte mazina pieprasījumu pēc naftas attīstīto valstu vidū.

Ekspertu prognozes, ka lētāka nafta veicinās cenu korekciju pati, palielinot pieprasījumu, varētu izgāzties, ņemot vērā, ka patērētāji cenšas ietaupīt aizvien vairāk. Tāpat nesenā Rietumvalstu vienošanās ar Irānu, kas ļaus tai lielās naftas rezerves atkal piedāvāt tirgū, liek daudziem analītiķiem samazināt naftas cenas prognozi, lai atspoguļotu augošo pārprodukciju tirgū.

Fitch Ratings meitaskompānijas BMI Research eksperti uzskata, ka spēcīgais ASV dolārs, Ķīnas ekonomikas izaugsmes vājināšanās un prognozes par augošo Irānas naftas eksportu tuvāko mēnešu laikā spiedīs uz leju naftas cenas.

«Scenārijs, ka Brent testēs savu šā gada zemāko atzīmi – 45 dolārus par barelu – šķiet reāls, ņemot vērā pašreizējo tirgus piedāvājumu un tirgus noskaņojuma pasliktināšanos attiecībā uz cenām,» piebilst eksperti.

Tirgus analītiķi norāda, ka tuvākajā laikā naftas cena noteikti nesasniegs 100 dolāru atzīmi, taču tajā pašā laikā uzsver, ka tikpat nereāls ir scenārijs, ka naftas cena nokritīsies līdz ļoti zemam līmenim.

Reuters veiktā tirgus analītiķu aptauja liecina, ka lielākā daļa respondentu uzskata, ka vidējā Brent cena 2016. gadā būs 60-70 dolāri par barelu, un tikai daži prognozē ievērojami augstāku vai zemāku līmeni par to.

BMI eksperti uzskata, ka nākamgad cenas augs mēreni, jo, lai lielākā daļa ASV naftas ieguvju kompāniju pelnītu, cenai jābūt virs 60 dolāriem par barelu.

Pirmdien Brent cena saruka līdz 49,36 dolāru atzīmei, kas ir zemākais līmenis kopš 30. janvāra, savukārt WTI cena turējās ap 45 dolāriem. Otrdien Brent naftas cena nedaudz pakāpās virs 50 dolāru atzīmes.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra