Naftas cena slīd aizvien zemāk

Finanses
2015. gada 17. marts 13:26

Otrdien Ziemeļjūras naftas markas Brent cena paslīdēja zem 54 dolāriem par barelu, dzēšot iepriekš tirdzniecības sesijā gūtos plusus, raksta Reuters.

Tāpat samazinājās arī ASV vieglās jēlnaftas WTI cena. Cenu kritumu veicina tirgus dalībnieku bažas par augošo piedāvājuma apjomu tirgū.

«Naftas tirgus patlaban ir pārmērīgi piesātināts, ko lielākoties veicina Ziemeļamerikas naftas ražotņu darbība,» norāda Morgan Stanley eksperti. ASV naftas atradņu skaits pagājušajā nedēļā saruka līdz 1125, salīdzinot ar 1809 pirms gada, taču iepriekšējā pieredze liecina, ka ir jāpaiet laikam, kamēr skaita samazināšanās atspoguļojas datos.

Brent cena samazinājās par 35 centiem līdz 53,59 dolāriem par barelu, bet WTI cena saruka par 47 centiem līdz 43,41 dolāram par barelu. WTI cena sarūk jau sesto tirdzniecības sesiju pēc kārtas, un patlaban turas tikai nedaudz virs sešu gadu zemākās atzīmes.

«Mēs sagaidām, ka WTI cena saglabāsies zem spiediena, jo rezervju apmērs svārstīsies, ņemot vērā, ka sāksies sezonas remonti un iekārtu atjaunošanas darbi,» norāda ANZ bank eksperti. Savukārt Vitol vadītājs Aians Tailors norādījis, ka naftas cena varētu pakāpeniski pieaugt, tirgum līdz šā gada otrajai pusei sasniedzot līdzsvara stāvokli.

Laikraksts Dienas Bizness jau rakstīja, ka šobrīd pasaulē ir vērojama naftas pārprodukcija (dažādos avotos tiek minēts, ka naftas piedāvājums pieprasījumu vidēji dienā pārsniedz par 1,5 miljoniem barelu), un tādējādi melnā zelta tirgū radusies visai netipiska problēma – daudzu valstu stratēģiskie naftas krājumi pieauguši līdz ļoti augstam līmenim, kas savukārt radījis bažas, ka šo resursu vienkārši nebūs, kur uzglabāt. Ja pasaule patiešām saskarsies ar šādu situāciju, kad tankkuģi un visas citas naftas glabātavas būs piepildītas līdz ūkai, nav izslēgta samērā strauja naftas cenu došanās zemāk. Daži drosmīgākie tirgus analītiķi pauž viedokli, ka melnā zelta cena var noslīdēt līdz pat 20 ASV dolāru par barelu atzīmei.
 

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra